Výstup na Heukuppe, 15.6.2024

Výstup na Heukuppe, 15.6.2024

Kopa sena. Tak znie vo voľnom preklade názov najvyššieho vrchu vápencového pohoria Rax Alpe, vzdialeného od Viedne zhruba 70 km. Na vrchol vedie niekoľko ferratových trás, my sa však vyberieme po bezpečných turistických chodníkoch.

Auto zaparkujeme na parkovisku Hirschwang an der Rax (500m) tesne pod lanovkou Rax Sielbahn, ktorá nás vyvezie až do výšky 1547m na hornú stanicu Raxalpen-Berggasthof. Odtiaľ už budeme magistrálou putovať po celom hrebeni pohoria, míňajúc niekoľko chát. Prvou z nich bude Neue Seehutte, ktorá sa nachádza vo výške 1643m.

Miernym stúpaním po hrebeni sa dostaneme k prvému vrcholu Predigstuhl (1902m). Odtiaľ už v diaľke bude vidieť na náš cieľový vrchol Heukuppe (2007m), od ktorého nás bude deliť už iba hodina.

Predtým sa však ešte zastavíme na chate Karl Ludwig Haus (1804m), kde naberieme sily na konečný výstup. Neďaleko chaty sa nachádza aj malý kostolík Raxkirchlein.

POPIS TRASY:

Raxalpen-Berggasthof (lanovka) – chata Neue Seehutte – Trinksteinsattel – Predigtstuhl – chata Karl Ludvig Haus – Fuchslochsteig – Heukuppe – Raxkirchlein – chata Karl Ludwig Haus – Schlangenweg – chata Waxriegelsteig – parkovisko Preiner Gscheid – celkovo je prechodová trasa dlhá 14,5km a zvládnuť by sme ju mali za 7 hodín + prestávky na chatách.

NÁROČNOSŤ TRASY:

Keďže najvyššie prevýšenie celej túry si uľahčíme použitím lanovky, prechodová trasa vôbec nie je náročná. Budeme sa pohybovať po hrebeni s min. prevýšením 100-250m. Na čo však treba brať zreteľ je prudký zostup, ktorým prekonáme takmer 800m výškových metrov smerom dolu. Trasu je možné absolvovať iba do polovice a dolu na parkovisko zostúpiť tou istou lanovkou.

CENA VÝLETU: 55€/osoba

zahŕňa: prepravu a sprievod

nezahŕňa: lístok na lanovku (jednosmerný 21,50€, seniori 65+ 19,50€, obojsmerný 36€, seniori 65+ 32,50€)

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
Vaše nástupné miesto
GDPR súhlas
VŠEOBECNÉ PODMIENKY súhlas

Fotogaléria z našich posledných výstupoch: