Jaskyňa Blaníckych rytierov a hrady Pernštejn a Zubštejn, nedeľa 30.6.2024

Jaskyňa Blaníckych rytierov a hrady Pernštejn a Zubštejn, nedeľa 30.6.2024

Jaskyňa Blaníckych rytierov je unikátne dielo inšpirované českou históriou. Nachádza sa na Morave neďaleko mesta Kunštát. Tvorcom tohto jedinečného diela bol Stanislav Rolínek, rodák z blízkej dedinky Bořitov. Bol čalúnikom a nadaným sochárom samoukom, ktorý do skál tesal netradičným náradím – hasičskou sekerkou a polovicou nožníc na strihanie oviec.

Prvým jeho veľkolepým dielom bola 13-metrov vysoká socha T.G.Masaryka, ktorá bola slávnostne odhalená v roku 1928 a následne vznikol nápad vybudovania umelej jaskyne, ktorej súčasťou by bolo 17 sôch blanických rytierov. Okrem nich sa tu nachádzajú aj do pieskovca vytesané rozprávkové postavy Snehulienky a siedmych trpaslíkov.

Hrad Pernštejn je jedným z najnavštevovanejších moravských hradov, ktorý stojí nad mestečkom Nedvědice už takmer osem storočí. Vďaka jeho vzhľadu sa považuje za najrozprávkovejší český hrad, ktorého majiteľmi boli Perneštejnové, jeden z najbohatších českých rodov. Súčasťou prehliadky hradu býva aj Vrchnostenská záhrada, skrývajúca v sebe francúzsku a angločínsku záhradu až po priľahlé lesné zákutia.

Pre tých, ktorí sa namiesto záhrad radšej prechádzajú prirodzenou prírodou, je tu možnosť okružnej túry cez množstvo vyhliadok ako je Mariino loubí, čí Výří skála.

A na záver budeme mať ešte dostatok času vyraziť na neďaleko stojacu zrúcaninu hradu Zubštejn, ktorý rovnako tak patril Perneštejnům.

PROGRAM:

05:00 hod orientačný čas odchodu zo ZH s nástupnými miestami viď prihlasovací formulár

10:00 hod návšteva Jeskyne Blanických rytířů (vstupné 140CZK/seniori 65+ 90CZK) a jej okolia (Burianova rozhledna, Smyslová zahrada)

11:00 hod návšteva hradu Pernštejn (vstupné 220CZK/seniori 65+ 180CZK) a jeho záhrady (140CZK/seniori 65+ 110CZK), príp. okružná turistika cez vyhliadky na hrad – 6km/2hod

14:30 hod turistika ku zrúcanine hradu Zubštejn (zdarma) – 1,5km/35min

15:30 hod odchod domov

20:00 hod predpokladaný príchod domov

CENA VÝLETU: 45€/osoba

Zahŕňa prepravu a sprievod

Nezahŕňa vstupné do jaskyne a hradu (v texte)

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
Vaše nástupné miesto
GDPR súhlas
VŠEOBECNÉ PODMIENKY súhlas