Hevíz, Malý Balatón a okolie

Hevíz, Malý Balatón a okolie

Hévíz – v preklade teplý prameň je najväčším termálnym jazerom v Európe. Voda plná “dobrých” baktérií, ktoré sa podieľajú na jej liečivých účinkoch vyviera z dvoch prameňov. Jeden má teplotu 26°C a druhý 28°C. Denne tieto pramene vyprodukujú 30-40 tis. litrov/sek a tak sa voda v jazere prečisťuje každý 28 hodín.

Účinky vody na organizmus sú zjavné, keďže obsahuje niekoľko dôležitých minerálov ako je draslík, sodík, amoniak, horčík, vápnik či iné. Tie sa podieľajú na liečbe reumatizmu, ochorení pohybového aparátu, dokonca je aj pitná. Jej pitie potláča žalúdočné ťažkosti. Kúpanie v jazere je celoročné, nakoľko teplota vody dosahuje v lete 33-35°C a v zime udrží teplotu na 24-26°C. Pozor, voda v jazere je hlboká 38m a je odporúčaná hlavne plavcom. Neplavci môžu použiť plávajúce penové rúrky.

Pre tých, ktorí práve neholdujú kúpaniu sa v jazere sme pripravili pohodlnú túru v NP Malý Balatón. Samotná trasa vedie po ostrove Kányavár s pôsobivým mostom a dvomi rozhľadňami. Okruh celým ostrovom nám zaberie spolu s prestávkami cca 2 hodiny.

Ešte pred samotnou návštevou jazera Hevíz sa zastavíme v mestečku Kesthely, kde sa nachádza palác šľachtickej rodiny Festetics, ktorý je svojimi záhradami prirovnávaný ku francúzskemu Versailles.

Na druhý deň nás cestou späť neminie zastávka na hrade Szigligeti, stredoveký hrad týčiaci sa nad Balatonom. Jeho história sa viaže k 13.storočiu a okrem toho, že sa jedná o jeden z najkrajších maďarských hradov, poskytuje aj krásne panoramatické výhľady do okolia, vrátane maďarského mora Balatónu.

Poslednou zastávkou bude unikátna jazerná jaskyňa Tapolca, ktorá právom patrí medzi najväčšiu turistickú atrakciu tohto mesta. Nezabudnuteľný zážitok nám poskytne okrem jej prehliadky aj člnkovanie sa na jej hladine. Z celkovej dĺžky takmer 4km je verejnosti sprístupnený 2,5km úsek.

VSTUPNÉ na jednotlivé miesta:

Jazero Hevíz: 3-hodinový lístok – 4500HUF/11,60€, seniori 60+ 4000HUF/10,30€

Hrad Szigligeti: 2000HUF/5€

Tapolca jazerná jaskyňa: 3500HUF/9€

CENA 2-dňového zájazdu: 159€/osoba

Zahŕňa: prepravu 9-miestnymi autami, ubytovanie na jednu noc v penzióne v dvojlôžkových apartmánoch bez stravy, sprievod

Nezahŕňa: vstupné do kúpeľov, na hrad a do jaskyne

V prípade záujmu o zájazd vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
Vaše nástupné miesto
Predbežne obsadené
GDPR súhlas
VŠEOBECNÉ PODMIENKY súhlas

FOTO z nášho posledného výletu: