Potulky Maďarskom, deň druhý «3.3.2024»

Potulky Maďarskom, deň druhý «3.3.2024»

〽️Hevíz ️〽️ je oficiálne najväčším biologicky aktívnym prírodným termálnym jazerom na svete, ktoré vzniklo 22 tisíc rokov dozadu. Jeho liečivé účinky objavili už Rimania, ktorí tu žili v 2.storočí pred n.l.
Niektorí z nás liečivé účinky vody vyskúšali, iní z diaľky iba pozorovali pokojnú hladinu vody, ktorá sa vďaka silným prameňom čistí každých 48 hodín.
Ako sme sa tak dnes túlali okolím 〽️Balatonu〽️, žasli sme aké je to rozľahlé jazero a ako sa dá ľahko pomýliť s morom. Pátrali sme po jeho skutočnej rozlohe a zistili sme, že je o 100km2 väčšie ako stovežatá Praha. Dokonca i celý náš Žiarsky okres by dokázal ukryť pod svojou hladinou.
Nad Balatonom sa vypína niekoľko zachovaných stredovekých hradov, a z nich najkrajší s menom 〽️Szigligeti〽️ sme si vybrali ako cieľ našej turistiky. Výstup naň trval síce iba 15min, o to viac času sme strávili na vyhliadkach, ktoré sa z jeho hradieb naskytli.
No a na záver povestná čerešnička v podobe plavby loďkou po jaskynnom jazierku v 〽️Tapolce〽️. Pre niekoho pohodová plavba, pre iných poriadny kus adrenalínu.