Gemer a okolie «6.4.2024»

Gemer a okolie «6.4.2024»

Gemer bol kedysi vďaka ťažbe rudy najbohatším regiónom Slovenska. Žili tu bohaté šľachtické rody a stretával sa tu aj výkvet slovenskej intelegencie, zásluhou ktorej bolo v Revúcej založené prvé slovenské gymnázium.
Dnes sa naopak Gemer považuje za najmenej rozvinutý turistický región, napriek tomu, že má vďaka nespočetnému množstvu turistických zaujímavostí veľký potenciál. Nám za posledné roky návštev táto oblasť veľmi prirástla k srdcu a vždy v nej objavíme ďalšie a ďalšie skvosty, ktoré mnohí z nás nepoznajú a nikdy o nich ani nepočuli. A to je veľká škoda, pretože máme byť ako Slováci na čo hrdí.
Pamätník rómskej primášky Cinka Panny v obci Gemer – románska rotunda v Šiveticiach – Coburgovský kaštieľ v Jelšave – kostolík v Chyžnom s oltárom od Majstra Pavla z Levoče – Slavošovský tunel – rodný dom P.E. Dobšinského v Slavošovciach – grófska ladovňa vo Vlachoch.
To všetko sme v rámci jedného dňa stihli absolvovať a bola to iba malá časť toho, čo Gemer vie ponúknuť. Čo však okrem zážitkovej prehliadky kaštieľa v Jelšave, kde sme sa cítili ako inšpektori dozerajúci na priebeh rekonštrukcie (mimochodom veľmi zdarnej a napredujúcej), bol rozhodne aj prechod Slavošovským tunelom