Dolinami Zakopaného «30.3.2024»

Dolinami Zakopaného «30.3.2024»

Vedeli ste, že existuje niekoľko web stránok, ktoré do detailov monitorujú a následne reportujú stav krokusov v poľských dolinách? Záujemcovia o prírodné divadlo v podobe fialovej záplavy kvetov na bielom snehu tak majú možnosť online na dennodennej báze odsledovať, kedy je najvhodnejší čas vyraziť na toto predstavenie.
Minulý rok som tieto web stránky objavila aj ja a unesená dokonalou predstavou úžasného zážitku v lone poľských Vysokých Tatier som sa sledovateľom tohto kanálu stala aj ja a refresh stránok sa na určitý čas stal mojou dennou rutinou.
Technika je však jedna vec, ale príroda tá druhá. Kým rok predtým boli krokusy rozkvitnuté už v marci, v ten aktuálny rok im sneh v rovnakom období nedovolil vystrčit ani hlávku. Keď som už v zúfalstve nad nevyspytateľnosťou prírody začala siahať po štatistikách kvitnutia krokusov za posledných päť rokov, usúdila som, že akékoľvek monitorovanie, čo ako precízne je úplne zbytočné. Najmä v našom prípade, keď potrebujeme výlet naplánovať min. mesiac dopredu.
Tento rok sme preto vynechali akékoľvek sledovanie správ o krokusoch a stavili na náhodný výber termínu v zmysle: buď ako má byť… A niekedy to veru zaberie viac ako úporná snaha a hon za senzáciou.
Včerajšia túro-prechádzka dolinami Kopienec, Olczyska polana a Kalatowki nám okrem pohľadu na zasnežený masív poľského hrebeňa Vysokých Tatier poskytla aj túžobne očakávané spestrenie v podobe fialového koberca rozkvitnutych krokusov. Nebol síce husto popretkávaný a chýbal mu biely podklad zo snehu, naše oči však nadmieru potešil.