Vila Tugendhat, perla z českého UNESCO

Vila Tugendhat, perla z českého UNESCO

Príbeh vily Tugendhat začína v roku 1928, kedy mladí a bohatí manželia Fritz a Greta Tugendhatovci poverili nemeckého architekta o vypracovanie návrhu stavby ich rodinného domu. Ludwig Miese van der Rohe bol považovaný za otca modernej architektúry 20. storočia a tak niet divu, že o dva roky neskôr stála na jednom z vyhliadkových miest nad Brnom vskutku zaujímavá budova s prvkami funkcionalistického slohu.

Od ulice vyzerá vila úplne nenápadne, jej sila a luxus sa však rozprestiera smerom dolu do svahu tak, aby sa zabezpečilo prísne súkromie jej majiteľov.

Rodinný dom vynikal na vtedajšiu dobu prevratnými prvkami, ako bol priestor neprerušovaný stenami, a ak tak iba presklenými. Okná, ktoré siahali od zeme po plafón bolo možné úplne zdvihnúť, čím splynul interiér so záhradnou terasou. V jednotlivých izbách na poschodí určite prekvapí výška dverí, ktorá dosahuje plafón tak, aby sa opticky zväčšil vnútorný priestor.

Samotný interiér je zdobený dekoráciami z mliečneho skla, chrómu a travertínu a nájdeme tu i medovo žltú žiariacu stenu zo vzácneho ónyxu s bielou kresbou a polkruhovú stenu z nemenej vzácneho makassarkého ebenu.

Väčšina technických zariadení v dome bola unikátna a doslova predstihla dobu o niekoľko desaťročí dopredu. Nikoho tak neprekvapí fakt, že náklady na celkovú výstavbu presiahli 3,5 milióna korún, čo v tej dobe stačilo na výstavbu viac než tridsiatich bežných rodinných domov.

Tugendhatovci sa však z vily dlho netešili, keďže v roku 1938 museli ako Židia z obáv pred nacistami emigrovať do Švajčiarska. Osud vily sa v priebehu vojny dostal do rúk gestapa a pri oslobodzovaní Brna bola časť jej priestorov zničená. V osemdesiatich rokoch minulého storočia však prešla rekonštrukciou a slúžila na rôzne účely. Od januára 2010 rekonštrukcia vily prebehla ešte razantnejším spôsobom a od roku 2012 je sprístupnená širokej verejnosti.

Vďaka nadčasovému dizajnu a množstvu jedinečných prvkov využitých pri stavbe tejto budovy bola vila Tugendhat v roku 2002 zaradená ako jediná moderná stavba do Zoznamu pamiatok UNESCO.

Prehliadky vo vile bývajú veľmi žiadané a tak ich objednávanie prebieha tri mesiace dopredu. Samotná prehliadka trvá 90 minút a zahŕňa návštevu vnútorných priestorov v podobe izieb a spoločných priestorov, technickej časti domu a priľahlej záhrady.

Autentické zábery vily nájdeme aj vo filme Skleněný pokoj z roku 2019:

PROGRAM:

06:00 hod odchod zo ZH (nástupné miesta viď prihlasovací formulár)

09:00 hod prehliadka mesta Brna – Katedrála sv. Petra a Pavla, Zelní náměstí, Náměstí Míru, Moravské náměstí, Kostol sv.Jakuba (v prípade záujmu prehliadka kostnice 160,-CZK)

13:00 hod rozšírená prehliadka vily Tugendhat (všetky tri podlažia)

15:00 hod prechádzka na hrad Špilberk

21:00 hod predpokladaný návrat do ZH

CENA VÝLETU: 79€/osoba

zahŕňa: prepravu 9-miestnymi vozidlami, sprievod po meste, vstupenku do vily Tugendhat

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
Vaše nástupné miesto
Vyberte termín
GDPR súhlas
VŠEOBECNÉ PODMIENKY súhlas