NP Poloniny, deň štvrtý «29.7.2021»

NP Poloniny, deň štvrtý «29.7.2021»

Riaba skala, Rabia skala alebo Jarabá skala. Máloktorý kopec sa môže pochváliť naraz tromi menami ako ten, ktorý je tretím najvyšším vrchom Polonín. Vedie ku nemu strmý chodník začínajúci v Novej Sedlici, najvýchodnejšie položenej dedinke na Slovensku.
Dostatočne spotených nás na vrchole privítala zlovestná hmla a skôr ako nám pár sladkých čučoriedok stihlo na modro zafarbiť jazyk, nevedno kam sa podela.
Mokré tričká sme vymenili za suché a poďho hrebeňom poľsko-slovenských hraníc smer Ďurkovec, mimochodom v poradi štvrtý najvyšší vrch tunajších Bukovských vrchov.
“Dzieň dobry”, počujeme hlasy za našimi chrbtami. To nás už predbiehajú poľskí turisti mieriaci do rodnej Wetliny. Ich rýchlym krokom sa veru nedáme zviesť, treba sa nám vrátiť dolu, najlepšie niekde na slovenskú stranu. Tu v maličkej dedinke Runina, kde vám na pozdrav inak ako po rusínsky neodzdravia, čaká náš štvorkolesový tátoš. Ruksaky putujú do jeho kufra a naše zdravo unavené telá usádzame do sedadiel. Iba sa nám to zdá alebo sú naozaj o čosi mäkšie ako boli ráno pred túrou?