Moldavsko a Podnestersko

Moldavsko a Podnestersko

Malá krajina vo východnej Európe, ktorá napriek svojej malej rozlohe v sebe ukrýva rozmanitosť kultúry, tradícií a prírodných scenérií. Aj keď sa jedná o jednu z najchudobnejších krajín Európy, jej pravé bohatstvo tu nájdeme v zážitkoch.

Ten, kto sa naháňa za turistickými atrakciami, nasmeruje svoje cesty do preplnených turistických centier, za to tí, ktorí bažia po gastronomických pôžitkoch, putujú práve do Moldavska. Okrem vynikajúcej kuchyne pozostávajúcej z mixu balkánskych, ukrajinských a ruských pokrmov si tu na svoje prídu i milovníci kvalitného vína. Veď pestovanie a produkcia vína je v Moldavsku jedna z najstarších na svete. Moldavčanov predbehli iba Číňania a Gruzínci, ktorí víno začali vyrábať už pred neuveriteľnými 9-tisícmi rokov. Moldavčania objavili čaro vína  „iba“ o 2-tisíc rokov neskôr.

V Kišiňove, v hlavnom a zároveň najväčšom meste krajiny nájdeme parky a v nich sochy, malé i väčšie ortodoxné kostolíky a chrámy, ale i múzeá. Jedno z nich je venované ruskému básnikovi S.A.Puškinovi, ktorý bol ako 21-ročný mladík poslaný do exilu do Kišiňova, ktoré bolo v 19.storočí hlavným mestom Besarábie, čo je historický názov východnej časti Moldavska. Žil tu od roku 1820 do roku 1832 a okrem priateľstiev a milostných vzťahov, ktoré tu nadviazal, tu napísal aj niekoľko diel. Z tých najznámejších je jeho majstrovské dielo E.Onegin. Práve budova múzea je miestom, kde Puškin prebýval.

S ďalším nemenej slávnym menom sa spája aj podzemné kráľovstvo Cricova, ktoré je jedným z najväčších labyrintov vínnych pivníc. Jedná sa o 120km chodieb, po ktorých návštevníci cestujú elektrickými vláčikmi. Nájdeme tu 1,3 milióna fliaš, medzi nimi aj trofeje z 2. svetovej vojny, konkrétne vzácne vína zo súkromnej zbierky Hermanna Göringa. Ale to nie je osobnosť, ktorú som spomínala na začiatku. Cricovu totiž navštívil aj Jurij Gagarin, prvý človek vo vesmíre. Traduje sa, že keď tu tento sovietsky kozmonaut v roku 1966 strávil dva dni vyhlásil, že je ľahšie sa dostať do vesmíru, než von z týchto pivníc.

Moldavsko ako bývalá republika ZSSR sa osamostatnila v roku 1991, ale vplyv Ruska tu stále cítiť. Hneď po príchode do hlavného mesta Kišiňov turistov privíta Kišiňovská brána, čo je obytný komplex z konca sovietskej éry, ktorý tvoria dva stupňovité bloky. A zostali tu aj pôvodné sídliská, ktoré pozostávajú z betónových panelových domov, ktoré sa postavili za Chruščovovej éry a podľa toho dostali aj meno tzv. chruščovky.

A komu by bolo málo Ruska, tak v susednej Podnesterskej republike, ktorá sa odtrhla od Moldavska, ale oficiálne ju žiadny zo štátov neuznal, akoby sme sa vrátili späť do ZSSR. V hlavnom meste Tiraspol návštevníkov určite ohúri majestátna socha Lenina, všade navôkol ozdoby kosáka s kladivom, tanky či budova Domu Sovietov. 

Autenticitu a nepreplnenosť turistami snáď ocení každý, kto do Moldavska zavíta. Možno tu nenájdete desiatky turistických atrakcií, za to za pár dní vďaka malej rozlohe krajiny stihnete toho navštíviť viac ako dosť.  Veď vzdialenosť hraníc zo západu na východ je len 150 km a zo severu na juh 350 km.

PROGRAM:

1.deň:

odlet z Budapešti s príletom v poobedňajších hodinách, poldenná prehliadka hlavného mesta Kišiňov

2.deň:

návšteva podzemného mesta – vínnej pivnice Cricova, následne historický a archeologický komplex Old Orhei, nachádzajúci sa na úzkom ohybe rieky Răut, jaskynný kláštor Tipova postavený na útesoch, ktoré sa týčia asi 200 metrov nad pravým brehom rieky Dnestr, kláštor Saharna, ktorý je považovaný za jedno z najväčších centier náboženských pútí v Moldavsku.

3.deň:

najvyšší vrch Moldavska – Bălănești s nadmorskou výškou 430 metrov v pohorí Cornești, ďalej Cheile Buteșt – jeden z najmalebnejších prírodných útvarov z prehistorického obdobia, ktorého impozantné rozmery dosahujú dĺžku útesu 2 km, Soroca – historická pevnosť, Gipsy Hill – hlavné mesto Rómov Moldavska – Codra a vodná nádrž Ghidighici

4. deň:

návšteva Tiraspolu, hlavného mesta Podnesterska s oficiálnym miestnym sprievodcom

5.deň:

doobedňajšia návšteva trhov v hlavnom meste a v popoludňajších hodinách odlet späť do Budapešti

CENA 5-dňového prieskumného ZÁJAZDU: 430€/osoba

zahŕňa: spiatočnú prepravu ZH – letisko Budapešť, letenku, ubytovanie na 4 noci v hoteli v Kišiňove, 4x raňajky

nezahŕňa: poplatok za fakultatívne výlety, cca 30€

max. počet účastníkov: 5

V prípade záujmu o zájazd vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
Vaše nástupné miesto
GDPR súhlas
VŠEOBECNÉ PODMIENKY súhlas