Tallin a Helsinki 22.-25.6.2024

Tallin a Helsinki 22.-25.6.2024

Estónsko, alebo aj Estónska republika je najsevernejšou a zároveň najmenšou krajinou Pobaltia. Jej susednými štátmi sú Lotyšsko a Rusko a obmýva ho Fínsky záliv a zo západu Baltské more. Estónsko je krajinou plnou prekvapení a ešte prekvapivejších faktov.

Obyvatelia Estónska sa považujú za najmenej nábožensky založených, či veriacich zo všetkých krajín sveta, za to sú technologicky veľmi vyspelí. Estónska vláda kladie veľký dôraz na kvalitu vzdelávania a vysokú úroveň školstva. Dôsledkom toho je aj fakt, že práve vďaka Estóncom sme mohli komunikovať cez platformu Skype a využívať aj iné technologické vychytávky.

Ku krajine patrí až 2222 ostrovov, z toho 22 z nich sú po celý rok obývané, dokonca sa medzi nimi dá prepravovať autami po zamrznutom ľade. Nájdeme tu však aj bohaté zastúpenie lesov, ktoré pokrývajú  takmer 50% územia.

Hlavným mestom tejto európskej destinácie je Tallin, ktorého historické budovy centra, prírodné krásy parkov a pobrežia a napokon aj aura postsovietskeho štátu robí jedinečným.

Toto útulné mesto na južnom pobreží Fínskeho zálivu, ktoré má len 450tis. obyvateľov malo a dodnes má závideniahodné postavenie. Jeho najbližším susedom sú Helsinky, vzdialené iba 90min loďou a Stockholm či Petrohrad sú takisto doslova iba opodiaľ.

Tallin, tak ako všetky prístavné mestá hral vo svojej histórii dôležité postavenie. Spájal západnú Európu s ruským kontinentom. Dnes je mestom oceneným titulom UNESCO a ročne ho navštevuje niekoľko desiatok tisícok turistov.

Centrum Helsínk sa rozkladá na polostrove, ktorý má zvláštny tvar. Je obklopený Fínskym zálivom s množstvom menších zálivov, zátok a fjordov. Helsinky sú pomerne malou metropolou a väčšina zaujímavostí a pamiatok sa nachádza v centre. Preto nie je problém navštíviť ho v rámci jedného dňa.

PROGRAM:

1.deň:

Odlet z Viedne do Tallinu, let trvá 2:20hod + 1hod časový posun

Ubytovanie sa v hoteli (dodatočne upresním) a prechádzka mestom – hrad Toompea, Dolné mesto, Radničné námestie, na ktorom navštívime budovu lekárne fungujúcej už od stredoveku, vyhliadkové terasy Dánskej kráľovskej záhrady, Katedrála Panny Márie, Chrám sv. Ducha, Kostol sv. Olafa, Katedrála Alexandra Nevského a iné.

2.deň:

Po raňajkách pokračujeme v prehliadke mesta v štvrtiach Kadriorg a Kalamaja, kde navštívime Kadriorský palác – letné sídlo cára Petra Veľkého, prejdeme sa kráľovskou záhradou s labutím jazierkom až ku nábrežiu pri Fínskom zálive. Tu stojí socha Russalka, pamätník venovaný pamiatke 177 mužov, ktorí stroskotali na ceste z Tallinu do Helsiniek v roku 1893. Pri našej poslednej návšteve sme neplánovane objavili aj kláštor sv. Brigity, z ktorého aj keď zostali len steny pôsobil na nás naozaj magicky. (pozri aj fotogalériu na konci článku)

3.deň:

Po raňajkách sa presunieme ku prístavisku, aby sme sa trajektom cez záliv dostali do hlavného fínskeho mesta Helsinky. Tu strávime pol dňa, a to prehliadkou jeho hlavného centra s námestiami, na ktorých sa nachádzajú významné budovy. Na Senátnom námestí je to Helsinská katedrála a majestátna socha Alexandra II. ruského cára. Zvnútra si prezrieme aj Uspenskú katedrálu patriacu pravoslávnej cirkvi. A určite neobídeme ani skalnatý kostol, ktorý je zaujímavý svojim spôsobom zhotovenia. Je totiž vyhĺbený do žulovej skaly. Na záver sa ešte poprechádzame po Rybnej tržnici.

4. deň:

Posledný deň pred odletom si ešte necháme čas na návštevu parkov na návršiach Harju a Linda.

Ďalšie informácie:

Estónsko je krajinou EÚ, čo nám podstatne uľahčuje pobyt v nej. Z cestovných dokladov stačí mať pri sebe občiansky preukaz a keďže je zároveň aj krajinou Schengenského priestoru, letiskom prechádzate bez vstupnej a výstupnej pasovej kontroly. Rovnako je to aj s používaním miestnej meny, ktorou je Euro a telefonovať, či pripájať sa na internet v telefóne máte za ceny domácej siete.

V hoteli budeme mať zabezpečené raňajky a v priebehu dňa sa budeme stravovať v reštauráciách alebo fastfoodoch. Ceny jedál sú na našej úrovni a keďže je estónčina krkolomný jazyk, dorozumieť sa tu môžeme anglicky alebo aj rusky.

CENA ZÁJAZDU: 599€/osoba

zahŕňa: cenu spiatočnej letenky s príručnou batožinou, transfer na letisko a z letiska vo Viedni, ubytovanie na 3 noci v hoteli (dodatočne upresním), 3x raňajky, sprievod

nezahŕňa: lístok na trajekt na trase Tallin – Helsinky a späť (cca 45€)

V prípade záujmu o zájazd vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
Vaše nástupné miesto
GDPR súhlas
VŠEOBECNÉ PODMIENKY súhlas

Fotogaléria z nášho posledného zájazdu: