BAKU, 1.-6.10.2024

BAKU, 1.-6.10.2024

Hornatá krajina, ktorá oddeľuje Čierne more od Kaspického sa nazýva Kaukazom. A v lone tohto pohoria ležia nám dobre známe postsovietske krajiny Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan. Nazývajú sa Zakaukazskom a ležia na pomedzí Európy a Ázie, kde sa navzájom miesi a prepája ruská, iránska, turecká a stredoazijská kultúra.

Azerbajdžan – krajina ohňa a plná rozporov a protikladov. Svojou polohou nepatrí jednoznačne do Európy a ani do Ázie. Je spájaná so starovekými historickými ríšami, ale zároveň miestom budovania novej modernej postsovietskej krajiny.

V silných deväťdesiatich rokoch minulého storočia sa Azerbajdžan stal štátom s vysokými ziskami z ropného priemyslu, hostil preteky formule 1 ale aj futbalovú ligu UEFA.

Azerbajdžan leží na pobreží Kaspického mora, ktoré by malo byť oficiálne nazývané jazerom, keďže jeho rozloha ho stavia na prvé v miesto spomedzi všetkých jazier sveta. Voda v ňom je slaná a na niektorých miestach dosahuje hĺbku jedného kilometra.

Na pobreží tohto mora, či jazera sa rozprestiera hlavné mesto krajiny Baku bohaté nielen na zásoby  ropy, ale aj na závratnú architektúru 21.storočia v podobe často využívaného novodobého slohu neofuturizmu. V centre mesta však určite zaujme aj historické jadro zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Azerbajdžanské hlavné mesto Baku je akýmsi architektonickým dieťaťom Paríža a Dubaja, aj keď sú tu jasné a neprehliadnuteľné znaky bývalej sovietskej zväzovej republiky. Mesto sa však ako jedno z mála v tzv. Eurázii vyvíja neskutočnou rýchlosťou a to aj vďaka už spomínanému rozmachu ropného priemyslu, ktorý naštartoval v roku 2006 a premenil mesto na modernú metropolu plnú nových stavieb v novodobom slohu.

PROGRAM:

1.10.2024 utorok

20:45 hod odlet z Budapešti do Baku (let 4hod + časový posun +3hod)

1.deň: 2.10.2024 streda

02:30 hod prílet do Baku

Ubytovanie sa a prehliadka časti mesta + promenáda Baku Boulevard pozdĺž Kaspického mora

2.deň: 3.10.2024 štvrtok

Po raňajkách prehliadka starého mesta Icheri Sheher, stredoveké trhové námestie, Panenská veža, mešita Juma, Palác Shirvanshahs´, Fontánové námestie.

Podvečerná prechádzka mestskou promenádou až ku výhľadu na mrakodrapy Plamenné veže, na ktorých sa premieta pôsobivá svetelná šou.

3.deň: 4.10.2024 piatok

Celodenný fakultatívny výlet do časti poloostrovu Abseron, kde navštívime archeologickú rezerváciu Qobustan – Gobustanské skalné umenia a pamiatky, zaradené do zoznamu UNESCO, bahenné sopky, mešitu Bibi-Heybat Mosque, chrám Ateshgah, Ramana kostol a iné – cena na osobu 60AZN/35€

4.deň: 5.10.2024 sobota

Prehliadka zvyšku mesta, návšteva miestnych trhov, budova Centra Hejdara Alijeva navrhnutá architektkou Zahou Hadid a podvečer presun pozemnou lanovkou na návršie mesta priamo ku Plamenným vežiam, Aleja mučeníkov, pamätník Shahidlar s lúčom večného ohňa, vyhliadky na celé mesto spolu s Kaspickým morom

5.deň: 6.10.2024 nedeľa

03:15 hod odlet z letiska v Baku

05:25 hod prílet do Budapešti

ĎALŠIE INFORMÁCIE:

Pre vycestovanie do Azerbajdžanu je potrebný platný cestovný pas (min. 6 mesiacov) a udelené víza.

Miestna mena Azerbajdžanský manát (AZN) sa zamieňa na mieste. Jeho hodnota je 1€ = 1,80AZN.

Cena letenky zahŕňa iba príručnú batožinu. Podpalubná batožina je za príplatok 60€. Cena letenky je garantovaná do konca augusta, po tomto dátume môže vzrásť a prejaviť sa aj na konečnej cene zájazdu.

Pri prihlásení sa na zájazd sa platí záloha na kúpu letenky (300€).

CENA ZÁJAZDU: 690€/osoba

Zahŕňa: transfer na letisko ZH-Budapešť a späť, cenu spiatočnej letenky (garantovaná do 08/2024), transfer z letiska na ubytovanie a späť, ubytovanie na 5 nocí v dvoj a trojlôžkových izbách v hoteli priamo v meste, 4x raňajky, víza

Nezahŕňa: poplatok za fakultatívny výlet 35€, vstupy do múzeí a na vyhliadky, lístok na metro príp. na pozemnú lanovku, výber sedadla v lietadle (8-13€)

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
Vaše nástupné miesto
GDPR súhlas
VŠEOBECNÉ PODMIENKY súhlas

Fotogaléria z posledného pobytu v Baku: