Po rieke Bodrog do Sárospataku, pripravujeme na rok 2024

Po rieke Bodrog do Sárospataku, pripravujeme na rok 2024

Každá rieka má zvyčajne svoj vlastný prameň, v ktorom sa zrodí a odkiaľ začína svoju púť krajinou, aby sa vliala do ďalšej rieky či dokonca mora. Nie vždy je tomu tak. Existujú rieky, ktoré vznikajú výlučne sútokom dvoch riek, tak ako je to v prípade rieky Bodrog. V malebnej krajine Zemplína na východe Slovenska spájajú svoje vodné sily rieky Latorica a Ondava, aby sa zrodila rieka nová. Tá preberá štafetu a putuje naprieč maďarskými hranicami až ku rieke Tisza.

V chránenej krajinnej oblasti Latorica existuje vodná cesta, ktorá je jedinou na Východnom Slovensku. Po nej sa plavia lode nákladné, prepravujúce tovar a lode výletné, určené pre turistov i milovníkov poznávania.

Nezabudnuteľný fakultatívny výlet ponúka aj jedna z firiem, ktorá vlastní výletnú loď Artur. Jej história sa viaže s rokom 1936, kedy bola vyrobená a patrila maďarskej vláde. Plavil sa na nej admirál Horti Miklós aj Kádár János. Začiatkom 90-tych rokov bola zrekonštruovaná a kotvila na Balatone. Neskôr ju odkúpila spomínaná spoločnosť a od roku 2008 slúži výletníkom po Bodrogu. Jej kapacita je 48 osôb. Uzavretá paluba je rozdelená na dva salóny bez terasy. Maximálna rýchlosť plavidla je 15 km/hod.

Súčasťou samotnej plavby sú aj služby miestneho sprievodcu, ktorý nás prevedie aj v cieli našej plavby, ktorým je maďarské mestečko Sárospatak. Pre jeho bohatý kultúrny život a početné podujatia je nazývaný aj Aténami na brehu Bodrogu.

Perlou samotného mestečka je aj stredoveký renesančný hrad, ktorý od roku 1616 patril rodu Rákocziovcov. No a keďže sa budeme nachádzať uprostred vychýrenej vinárskej oblasti Tokaj, k dispozícii bude aj ochutnávka tunajších vín.

Jedná sa o celodenný výlet, ktorého súčasťou je plavba výletnou loďou zo slovenského Klinu nad Bodrogom do maďarského Sárospataku, v priebehu plavby výklad o rieke Bodrog a okolí, možnosť návštevy miestneho hradu, obed a ochutnávka vín. Po celý čas budeme mať k dispozícii maďarsky hovoriaceho sprievodcu.

Pre viac info o plavbe pozri aj video: TU alebo fotogalériu na konci strany

CENA VÝLETU: 49€

zahŕňa: prepravu do prístaviska v Strede nad Bodrogom, občerstvenie na lodi (minerálka, víno), prepravu späť domov

nezahŕňa: lodný lístok (20€ dospelý; deti a seniori (62+) 18€), vstupné na hrad (800HUF/2,50€), obed (cca 7€), návštevu vínnej pivničky spojenú s ochutnávkou 5-tich druhov vín (8€)

V prípade Vášho záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
Vaše nástupné miesto
GDPR súhlas
VŠEOBECNÉ PODMIENKY súhlas

Plavba loďou po Bodrogu – 19.09.2021