Skadarské jazero – najväčšie jazero Balkánu na hraniciach Čiernej Hory a Albánska. Zážitková plavba – “par excellence”
Milovníci vianočných rozprávok, najmä tej s názvom Tři oříšky pro Popelku si na tomto zámku prídu naozaj na svoje.
Príjemná 4-hodinová plavba po rieke Labe z Děčína do Drážďan.
Ak by som mala navzájom porovnať Bärenschützklamm s Őtschegräben, našla by som pár zreteľných rozdielov. Obe sa síce nachádzajú v rakúskych Alpách, jedna však vo Fischbacherských, druhá v Mostviertelských. Zatiaľ čo tá prvá je plná rebríkov, mostíkov a lávok v prísnej jednosmerke, tá druhá je prechádzkou v oboch smeroch, s lavičkami ako jediným zabezpečenim celej túry. Tá prvá je preľudnená davychtivými “cvakačmi” foťákov, tú druhú si ľudia vychutnávajú iným spôsobom. Z chodníkov majú totiž možnosť priebežne si odskakovať ku potoku Őtscherbach, ktorý tiesňavu po celej dĺžke lemuje a láka osviežiť sa v jeho blahodárnej vode. Nazvala by som to slobodou voľného pohybu, ktorú Vám rebríky v Bärenschützklamm nedovolia. Aj keď prechod Őtschergräben je oveľa menej náročnejšou túrou, poskytuje o to krajšie pohľady na scenérie pod nami a na skaly a riasy v ňom.
Dolomity sú hory zrodené na dne mora a právom nazývané drahokamom talianskych Álp. Stoja tu od nepamäti, vlastne od treťohôr (250tis.rokov) a vďaka bohu stoja tu dodnes. Svojou krásou si podmaňujú ľudí, ktorí majú blízko k horám a rovnako si podmanili aj nás. A to nielen prísnymi za to fotogenickými štítmi, ale aj dravými vodopádmi, či zelenomodrými jazerami. Aj keď naše tri dni určené na potulky touto oblasťou boli žalostne krátke, stihli sme to, čo sme pôvodne naplánovali. Vysokohorskú túru magistrálou okolo Drei Zinnen vo výške 2200-2400m.n.m, poniektorí i ferratu, túru k vodopádu Sbarco di Fanes, či 9-km dlhé veslovanie na kajaku po jazere S.Giustina. Možností, ktoré Dolomity ponúkajú je naozaj nespočetne. Všetky sa stihnúť za tak krátky čas nedajú. Našťastie je tu možnosť opäť sa sem vrátiť a my ju rozhodne využijeme.
Naša neplánovaná zastávka pri Krimmelských vodopádoch v rakúskom NP Vysoké Taury (Hohe Tauern) sa naozaj vyplatila. Takmer 400m vysoký, strmhlav padajúci vodopád bol naozaj úchvatný. Pohodlné upravené chodníky vedúce povedľa neho a z rána ešte ľudoprázdne vyhliadky nám zabezpečili zážitok, na ktorý sa len tak ľahko nezabúda.
Dovolenka v Chorvátsku sa nemusí tráviť výlučne iba pri mori. Najmä ak sa nachádzate v centre národného parku s navôkol sa vypínajúcimi vrcholmi hôr. Aprílové prímorské slnko je ideálne na pešiu turistiku a napriek tomu že more je ešte chladné, tých odvážnejších dokáže dokonale osviežiť na záver túry. O prázdnu pláž sa nemusíte s nikým deliť a oddýchnutý personál je tu iba a len pre Vás.
Takmer 200km a 3,5 hodiny cestovania po rozbitých madarských cestách nám dnes vynahradil dokonalý wellness v jaskynných kúpeľoch v Miskolctapolce. Vodný labyrint, cestičky, vodopády, masážne sprchy a zákutia s bazénikmi v útrobách skál boli naozaj úžasné. Počas piatich hodin sme vodný svet prestriedávali s tým saunovým a vytrovené žalúdky sme naplnili v reštaurácii areálu.
Musím priznať, že aj keď bola návšteva týchto maďarskych kúpeľov našou premiérou, dopadla navýsosť vynikajúco a určite si ju ešte zopakujeme.
Keď režisér Peter Jackson natočil Pána prsteňov, celý svet sa zbláznil do Nového Zélandu. Vraj je tam úplne všetko, čím môže príroda tejto planéty udivovať. Ale ak sa presunieme do európskeho vnútrozemia, prekvapene zistíme, že jeden taký malý Nový Zéland leží na severe Čiech.
Tá oblasť je krásna a magická a už dobrých dvestopäťdesiat rokov ju nazývajú Českým Švajčiarskom.
Život sa vraj nemeria počtom nádychov a výdychov, ale počtom okamihov, ktoré človeku berú dych… dnes sme tých okamihov zažili hneď niekoľko.
České Švajčiarsko je rozprávkovou krajinou s mystickou krásou prírodných scenérií Labských pieskovcov.
Navraciame sa z nevšedného sveta divokej a nespútanej krajiny, v ktorej sme prešli tými najzaujímavejšími miestami, ktoré nám ponúkla. Túlali sme sa hlbokými roklinami. sklonili sa pred skalnými vežami, užili si nádherné vyhliadky a častokrát sa vracali v čase, aby sme nahliadli do bohatej histórie tohto kraja.
Slnečné počasie, k tomu príjemné ubytovanie v chalúpke a partia milovníkov prírody spravili z výletu opäť vydarenú akciu
Za víkend sme toho stihli naozaj dosť. Najkrajší náučný chodník v Česku Bíla Opava nás priviedol až ku vysielaču Praděd. V Dolní Moravě sme si zas vyskúšali adrenalín na Stezke v oblacích a na záver sme si dopriali turistiku na Králický Sněžník, ktorý sa nachádza na česko-poľskom pohraničí.
Jedinečné, úžasné a neopakovateľné chvíle strávené v Peterburgu, bývalom Leningrade, ktoré nazývajú Benátkami severu alebo Oknom do Európy.
Aké je vlastne zaznávané Rumunsko? Zaostalá krajina plná rómskych obyvateľov, často žobrajúcich pri dialľniciach, kšeftárov s eurami a iným zbytočným tovarom rôzneho druhu a krajina Olaských rómov, ktorí svoje bohatstvo ktovie odkiaľ nadobudli. Napriek rôznym obrazom, ktoré sa mi cestou naskytli, navždy budem považovať Rumunsko za krajinu očarujúcich hôr, pasúcich sa oviec a nespútaných koní.