Karlovy Vary a okolie, 1.-3.8.2024

Karlovy Vary a okolie, 1.-3.8.2024

Karlovarský kraj leží v najzápadnejšej časti Českej republiky na hranici s Nemeckom. Čo do veľkosti patrí k najmenším českým krajom, čo do množstva pamiatok, zážitkov a prírodných krás patrí k tým najkrajším a turistami vyhľadávaným.

Na sútoku dvoch riek Teplá a Ohře leží najznámejšie české kúpeľné mesto Karlovy Vary, symbol kúpeľníctva a vďaka liečivým minerálnym prameňom aj mesto kolonád, parkov a rozhľadní.

Podľa legendy miestne pramene objavil sám kráľ Karol IV., keď ho jeho poľovný pes na jednej z poľovačiek priviedol k horúcemu žriedlu, ktoré zázračne vyliečilo nielen rany zvieraťa, ale po výdatnom kúpeli aj samotného kráľa. Od vybudovania mesta na sklonku 14. storočia ubehlo veľa času, počas ktorého mesto rástlo a rozvíjalo sa. Vďaka bohatým šľachtickým rodinám, bohatým mešťanom, ale i zásluhou vzácnych hostí, ktorí miestne kúpele pravidelne navštevovali.

Patrili medzi nich Bethoven, Franz Jozef I., Paganini, Chopen, Mozart, Gogoľ, Freud, Purkyne, T.G.Masaryk a mnoho ďalších. Takmer po každom z nich je v meste postavený pomník, pomenovaný hotel, ulica, či vyhliadka.

Pôsobilo tu i mnoho osobností, ktorých zásluhy o kúpeľníctvo, zdravotníctvo či iné oblasti života sú známe do dnešných dní. Spomeňme lekára Davida Bechera, objaviteľa výroby soli zo žriedla, jeho synovca Josefa Vitusa Bechera, zakladateľa slávneho nápoja Becherovky, či Heinricha Mattoniho, ktorý stojí za zrodom najznámejšej českej značky minerálnej vody.

Spôsoby využitia miestnej karlovarskej minerálnej vody sa po stáročia menili, zatiaľ čo kvalita vody zostala nemenná. Voda obsahuje väčšinu prvkov Mendelejevovej tabuľky (zo 118 je ich obsiahnutých 40), ktoré ľudský organizmus preukázateľne potrebuje. Voda lieči poruchy zažívania, látkovej výmeny, pohybového ústrojenstva či paradentózu.

Termálna voda je svetovo unikátna a vyviera v širšom okolí mesta prostredníctvom osemdesiatich prameňov, z ktorých pätnásť je privedených do pitných stojanov. Ich teplota sa pohybuje o 15°C do 73°C a na niektorých miestach vystreľuje až do výšky siedmych metrov.

Západočeský kraj je rajom kúpeľných miest. Okrem Karlových Varov v blízkosti nájdeme aj Mariánske Lázne, Františkovy Lázně, či Jáchymov. Okrem toho je okolie bohaté na stredoveké hrady, zámky, vyhliadky a turistické chodníčky vedúce krajom Slavkovského lesa. V priebehu troch dní sa na poznávacom výlete týmto krajom pokúsime sprostredkovať Vám ich krásu a podmanivosť.

PROGRAM:


1.deň:

04:30 hod odchod zo ZH smer BA (nástupné miesta viď Prihlasovací formulár)

12:30 hod po ceste zastávka v bývalých lázních Kyselka, kde sa nachádza Mattoniho vodopád, ktorý bol umelo vytvorený aby zachytával vodu z Ottůvho pramene, zdroja známej karlovarskej minerálky a návšteva mystického hradu Andělská hora

13:00 hod príchod do Karlových Varov, ubytovanie sa, prehliadka mesta (centrum s kolonádami, galéria Becherovka, múzeá), vyhliadka Petra Veľkého a večer voľný program (návšteva Zámeckých lázni, príp. soľnej jaskyne v Alžbětiných lázních)

2.deň:

9:00 hod Motýlí dům (tropická záhrada so živými exotickými motýľmi z celého sveta s rozpätím krídiel až 20cm, ktoré budú vôkol nás poletovať. Dom je umiestnený na vyhliadke Diana, ktorá je prístupná lanovkou
11:00 hod zámeček Doubí, kde sa nachádza celoročne prevádzkovaný Vánoční dům, následne presun autobusom ku hradu Loket

alternatíva pre turistov: od zámečku Doubí náuční stezkou CHKO Slavkovský les popri rieke Ohře a Svatošských skalách s množstvom vyhliadok (3hod/9km/60m prevýšenie) až ku hradu Loket

14:00 hod návšteva neďalekého hradu Loket a opäť podvečerný program v meste

3.deň:

Cestou domov zastávka v Mariánskych Lázních, kde si v centre mesta prehliadneme tie najkrajšie historické budovy miestnych kúpeľov

20:00 hod najneskorší predpokladaný príchod do ZH

Mnoho návštevníckych miest je možné navštíviť úplne zadarmo pri zakúpení Karty mesta v hodnote 450,-CZK/18€, ktorá platí na dva dni. Jej zakúpením môžeme využiť takmer všetky spomínané miesta bez vstupného, vrátane kúpeľov, lanoviek, elektrovláčiku či MHD.

UBYTOVANIE:

na dve noci v historickej budove hotela Heluan v centre mesta, v dvojlôžkových izbách a s raňajkami

(https://www.hotelheluan.cz/cs/)

CENA VÝLETU: 269€/osoba

zahŕňa: prepravu, ubytovanie na dve noci, 2x raňajky, sprievod

nezahŕňa: vstupné do múzeí a hradu

PRIHLASOVACÍ FORMULÁR v prípade Vášho záujmu o výlet:

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
Vaše nástupné miesto
GDPR súhlas
VŠEOBECNÉ PODMIENKY súhlas

FOTOGALÉRIA z našich posledných zájazdov:

Karlovy Vary – turisticko-poznávací výlet 26.-28.8.2022