Brzotínske skaly a jaskyňa Domica, nedeľa 11.6.2023

Brzotínske skaly a jaskyňa Domica, nedeľa 11.6.2023

Naša krajina sa okrem iných vzácností môže pochváliť aj rozsiahlym krasovým územím, ktoré bolo vďaka vzácnym geologickým javom (kombinácia tropických a ľadových klimatických vplyvov) označené najvyšším stupňom ochrany a zároveň dostalo status Národného parku Slovenský kras.

  

Už spomínané geologické vplyvy vytvorili v Slovenskom krase 712 krasových útvarov v podobe priepastí a jaskýň. Vďaka tomu, že sú jaskyne sústredené na relatívne malej ploche a každá jedna vyniká svojou osobitou krásou, až 22 z nich bolo v priebehu rokov 1995-2000 zapísaných do zoznamu UNESCO, z toho 10 je situovaných už na území Maďarska v časti Aggtelek.

Za krásavicu a pýchu všetkých týchto jaskýň je považovaná Domica, v ktorej okrem bežnej prehliadky máme možnosť po dlhšom čase vyskúšať aj plavbu po toku Styx v jej podzemných priestoroch. Vstupné do jaskyne: dospelí 12€/seniori 60+ 11€/deti do 15r. 6€. Viac informácií: TU

Prehliadka jaskyne nám zaberie niečo cez hodinu, takže zostane ešte dostatok času aj na absolvovanie turistickej trasy cez Brzotínske skaly, ktoré sú označované ako národná prírodná rezervácia a zároveň najväčšia v Slovenskom krase. Aby sme si na tejto pohodovej túre mohli vychutnať všetky výhľady do dolín ktoré ponúka, okrem Brzotínskych skál sa zastavíme aj na Dievčenskej skale, ktorá je ďalším vyhliadkovým vrchom.

POPIS TÚRY:

Prechodová túra vedie z dedinky Jovice s cieľom v Krásnohorskej Dlhej Lúke. Vedie najprv lesom a potom pokračuje hrebeňom vo výške 600m.n.m. Celková dĺžka túry je 13km a 5,5hod s prevýšením 446m. Trasu je možné aj skrátiť na 9km a 4hod.

CENA VÝLETU: 32€

zahŕňa prepravu a sprievod, nezahŕňa vstupné do jaskyne

V prípade Vášho záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená