Potulky po Balkáne – Sofia a okolie, pripravujeme

Potulky po Balkáne – Sofia a okolie, pripravujeme

Nie je na svete veľa miest, ktoré sa môžu pochváliť svojou dávnou históriou siahajúcou až do obdobia rokov datovaných pred našim letopočtom. Sofia, hlavné mesto Bulharska je práve tým mestom, ktoré sa pýši šiestym miestom spomedzi najstarších miest Európy, pretože prví obyvatelia, ktorými boli Tráci sa tu usídlili už v 8.storočí pred Kristom.

Od tohto obdobia mesto prešlo viacerými menami. Najprv Rimania pomenovali mesto ako Serdica, neskôr Slovania ako Sredets a za čias byzantského panstva mesto dostalo názov Triaditsa. Svoje terajšie honosné meno nesie Sofia od 15.storčia podľa miestneho Kostola sv. Sofie.

No a od roku 1901 k názvu pribudlo aj motto mesta: Raste no ne stare… v preklade: rastie, ale nestarne...

Pamätihodnosti v podobe kostolov s byzantskou architektúrou, renesančné domy s typickou výzdobou, mešity z čias tureckej nadvlády, kúpeľné domy a parky nie sú jedinými z dôvodov prečo Sofiu navštíviť. Viacero mestských častí Sofie sa nachádza vo výške 700 m.n.m, čo z mesta robí najvyššie položené európske hlavné mesto. Jednou z takýchto častí je aj Vitosha a nad ňou vypínajúce sa pohorie rovnakého mena. Túra naň je zážitkom, a to ani netreba vyjsť na najvyšší vrch Черни връх (Čierny vrch 2292m). Stačí vyšľapať na vyhliadku Камен Дел (1860m) a celé mesto máte ako na dlani.

Druhým najväčším mestom Bulharska je Plovdiv. Od Sofie sa nachádza cca 150km a ak som spomínala, že Sofia je šiestym najstarším mestom v Európe tak vedzte, že Plovdiv je piatym najstarším mestom na svete! Dokonca je staršie ako Rím a Atény, a to je už čo povedať! To, že to vôbec nie je prehnané tvrdenie dokladujú jednak historické fakty a jednak množstvo vykopávok z čias antiky. Presvedčiť nás o tom dokáže aj zachované antické divadlo z čias cisára Trajána, ktorý žil v 2.storočí nášho letopočtu. Pri prechádzke týmto takmer 400 tis. mestom sa budete cítiť naozaj ako v časoch antických.

PROGRAM:

1.deň:

Prílet do Sofie, ubytovanie sa a poobedňajšia prehliadka širšieho centra mesta

2.deň:

Turistika pohorím Vitosha, kde nám stúpanie do nadmorskej výšky 1500m uľahčí mestská doprava v podobe autobusu, ktorý nás vyvezie priamo na miesto, kde sa bude začínať naša trasa. Tá pokračuje lesom a lúkami do výšky 1860m, kde sa nachádza vyhliadkové miesto Kamen Del, z ktorého je neuveriteľný výhľad na celé mesto. Späť pôjdeme už iba zostupne míňajúc takmer 20m vysoký Boyanský vodopád. Celkovo prejdeme 11,5km za cca 6hod s prevýšením 460m.

3.deň:

Cesta vlakom do Plovdivu, kde si prehliadneme širšie centrum mesta, navštívime antické divadlo, staroveký štadión kde zápasili gladiátori a prejdeme sa cez tri vyhliadkové návršia nad mestom – Nebet Tepe, Džambas Tepe a Taksim Tepe.

4.deň:

Doobedňajšia prechádzka mestskými parkami, návšteva reštaurácie s tradičnými bulharskými jedlami a presun na letisko.

Fotogaléria z našej prieskumnej cesty do Sofie a Plovdivu:

UBYTOVANIE:

V trojhviezdičkovom hoteli/penzióne v širšom centre Sofie na tri noci, v dvoj až trojlôžkových izbách

STRAVA:

3 x raňajky v hoteli/penzióne, ostatné stravovanie v miestnych reštauráciách s tradičnou bulharskou kuchyňou (ceny sú na nižšej úrovni ako u nás)

DOPRAVA:

letecky s odletom z Bratislavy, zabezpečíme transfer na letisko a z letiska, vlakom zo Sofie do Plovdivu a späť (7€), metro/bus/trolejbus (72-hod. lístok 5€)

CENA VÝLETU: 349€

zahŕňa: spiatočnú letenku BA-Sofia, transfer BA letisko, 3x noc v penzióne, 3x raňajky v penzióne, sprievod

UPOZORNENIE: cena letenky sa môže pohybovať v rozmedzí +-50€, čo v konečnom dôsledku ovplyvní aj celkovú cenu výletu. Preto ak uvažujete o tom, že by ste sa výletu zúčastnili, ozvite sa čím skôr kvôli ich včasnej rezervácii a tým aj garancie ich ceny.

PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená