Na Vápeč a zrúcaninu hradu Košeca

Na Vápeč a zrúcaninu hradu Košeca

Nad obcou Horná Poruba v Trenčianskom kraji do výšky takmer 1000m vypína sa vápencový vrch s príznačným menom Vápeč. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie a zároveň jedným z najvyšších kopcov v pohorí Strážovské vrchy.

Na jeho skalnatý vápencový vrchol vedie niekoľko turistických trás, vrátane Cesty hrdinov SNP. My sa vyberieme od dedinky Horná Poruba, kde nás cestou čaká pár vyhliadkových miest vrátane jednej skalnej brány.

Z vrcholu Vápeča je za dobrej viditeľnosti možné uvidieť pohoria Považský Inovec, Biele Karpaty, Javorníky, Súľovské vrchy, časť Malej a Veľkej Fatry, dokonca aj pohorie Vtáčnik, Pohronský Inovec a Tribeč.

Zostupová trasa už povedie po žltej značke do Košeckého Podhradia, kde na zalesnenom vŕšku stojí zrúcanina hradu Košeca. Síce sa z neho zachovalo už iba torzo kamenných stien, výhľady pre zmenu na dedinky pod nami nás tiež neminú.

Cestou domov sa môžeme zastaviť na krátku návštevu Trenčianskych Teplíc.

POPIS A NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechodová trasa je dlhá 10km a prejsť by sme ju mali za 4 hod + prestávky na vyhliadkach. Prevýšenie na trase je 580m, čo je ešte prijateľné pre ľudí so strednou fyzickou kondíciou. Trasa vedie horou, lúkami a skalnatým terénom.

CENA VÝLETU: 29€

V prípade záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená