Dolomity di Brenta – Seceda, okruh 5-tich jazier, Bletterbach – 5.-9.7.2023

Dolomity di Brenta – Seceda, okruh 5-tich jazier, Bletterbach – 5.-9.7.2023

Trentino, celým menom Trentino – Alto Adige je najseverejšie položený taliansky región obklopený pohorím Dolomity. Príroda je tu miestami absolútne nedotknutá vďaka vysokej ochrane životného prostredia. Kombinácia prírody, kultúry a tradícií v srdci talianskych Álp medzi modrou oblohou a vznešenosťou Dolomitov zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO – to je bohatsvo Trentina. Nádherné miesta pri ktorých sa tají dych sa stanú našim prechodným domov a to uprostred údolia Val di Non, ktoré je známe vďaka svojim nekonečným jablkovým sadom, strategickej centrálnej polohe a prekrásnym výhľadom na Brentské Dolomity.

PROGRAM:

1.deň – príchod, Jazero Lago di Tovel

Po ubytovaní sa vyberieme na 1-hodinovú príjemnú prechádzku do neďalekého prírodného parku Adamello di Brenta k jazeru Lago di Tovel, ktoré je skutočným klenotom v Trentine. Je nazývané aj Červeným jazerom podľa riasy, ktorá spôsobovala začervenanie vody v jazere, ale volajú ho aj Medvedím jazerom podľa medveďa hnedého, ktorý v tomto parku žije. V jednej časti jazera sú prekrásne biele pláže, kde sa dá skvelo relaxovať a obdivovať nedaleké Dolomity di Brenta.

2.deň – Ortisei, Seceda

Po raňajkách sa vydáme objaviť jedno z najkrajších miest Dolomitov nazývané Seceda.

Alpe di Seceda sa nachádzajú na slnečnej strane údolia Val Gardena, na úpätí rezervácie Parco Naturale Cisles – Odle, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Z vrcholu Seceda si budeme moct vychutnať nádherný výhľad na okolité štíty Dolomitov a na všetky jazerá Južného Tyrolska – od Ortles až po Dolomity di Brenta (Adamello). Práve táto oblasť je rajom pre všetkých milovníkov hôr.

Od hornej stanice lanovky Fermeda (10min pešej chôdze) vydáme pozrieťsa na vyhliadkové miesto nad stanicou, kde nájdeme kruhovú kovovú konštrukciu zobrazujúcu siluety okolitých hôr a kde sa nám údolie Val Gardena ukáže v celej svojej kráse. Následne absolvujeme najvyššiu panoramatickú trasu známu zo všetkých fotografií. V priebehu leta tu alpské kvetenstvo vytvára veľký prírodný koberec s tisíckami farieb.

Zostup smerom ku lanovke Fermeda popri skalnom útvare Pieralongia okolo chaty Baita Troier až k salašu Malga Pieralongia, kde sa budeme mať možnosť naobedovať, príp. si môžme okruh predĺžiť až ku chate Rifugio Firenze.

Súčasťou trasy bude aj panoramatický balkón Mastlé Santa Cristina Unesco vo výške 2200m.n.m.

3.deň – Madonna di Campiglio, okruh 5 jazier -“Giro dei 5 laghi“

Po raňajkách sa vydáme do horského mestečka Madonna di Campiglio. Vďaka slávnej minulosti a pôvabu sa Madonna di Capliglio preslávila ako Perla Dolomitov. Táto perla obklopená vrcholmi pohoria Dolomity di Brenta je vyhľadávanou lokalitou. Svojou ideálnou polohou láka milovníkov peších výletov, trekkingu a iných športov. A tak budeme mať možnosť spoznať jednu z najznámejších trás – Giro dei 5laghi – okruh piatich jazier. Čaká nás klasická vysokohorská turistika, stredne obtiažna v časti hôr nazývanej Presanella. Nástupný bod je Madonna di Campiglio, odkiaľ vyjdeme lanovkou ku horskej chate Rifugio 5Laghi, nachádzajúcej sa vo výške 2500m.n.m. Toto miesto je jedno z najlepších panoramatických miest vzhľadom k nádhernému čelnému pohľadu na horský masív Dolomity di Brenta.

Následne nás už bude čakať celodenný trekking k piatim nádherným ľadovcovým jazerám a po celú dobu prekrásne výhľady na oproti stojace hory.

Z chaty  “Rifugio 5laghi“ sa vydáme k prvému jazeru Lago Ritorto a ďalej k Lago Lambino a napokon k najvyššie položeným jazerám Lago Gelato a Lago Serodoli. Tu budeme mať pauzu na občerstvenie. Následne zostúpime k malému jazierku  Lago Nero a odtiaľ k poslednému piatemu jazeru s rovnocennou chatou Lago Nambino.

4.deň – Geopark Bletterbach

Po raňajkách sa presunieme na celodenný trekking do kaňonu Bletterbach, kde nás čaká doslova geologické drobrodružstvo. Bletterbach je najmenšou sústavou Dolomitov a zároveň najväčší kaňon Južného Tyrolska.  

Bletterbach je potok a zároveň roklina medzi juhotyrolskými obcami Aldino a Redagno. Potok pramení pod vrcholom Corno Bianco (2 317 m n. m.) v rokline, ktorá je tiež označovaná ako Grand Canyon južného Tyrolska. Je zhruba 8km dlhá a 400m hlboká. Koryto potoka je v niekoľkých bodoch prerušené vodopádmi, desiatky metrov vysokými. Bletterbach nám umožní nahliadnuť do vnútra hôr, do sveta skál a histórie Dolomitov. Je ako otvorení kniha, v ktorej môžu vedci a prírodu milujúci turisti listovať vo viac ako 40 miliónov rokov starej histórii zeme. Erózna činnosť potoka viedla nielen ku vzniku tiesňavy, ale vytvorila aj množstvo skalných útvarov, ktoré pripomínajú ľudské i zvieracie tváre a preto sú obľúbeným fotografickým motívom.

Vo vnútri geoparku je vytvorený geologický náučný chodník, ktorý začína pri návštevníckom centre GEOPARC Bletterbach. Cestou tam pôjdeme priebežne proti prúdu potoka cez korene stromov a kamenie postupne až do srdca kaňonu ku veľkému vodopádu. Cestou späť sa budeme vracať lesnou cestou a v poslednej časti budeme prechádzať náučným dinosaurím chodníkom.

5.den – Cles, priehrada S. Giustina a odchod domov

Po raňajkách sa presunieme do mestečka Cles, kde sa prejdeme k panoramatickej terase s výhľadom na údolie Val di Non a na jazero Santa Giustina a úplne nakoniec sa ešte zastavíme pri rovnomennej priehrade.

NÁROČNOSŤ TRÁS:

Všetky vysokohorské trasy sú nenáročné vďaka lanovkám, ktorými sa na ne dostaneme. Prevýšenie na trasách bude minimálne, skôr zostupové, preto nie sú určené pre ľudí s problémami kolien. Jedná sa o celodenné túry s dlhšími prestávkami na chatách. Chodníky vedú väčšinou po upravenom skalnatom teréne.

UBYTOVANIE:

4 x noc v Hotel Antica Residenza de Poda vo Flavone (https://www.residenzadepoda.it/) v dvojposteľových izbách s vlastným sociálnym zariadením

STRAVA:

4 x raňajky formou bufetu, 1 x večera

CENA VÝLETU: 559€

zahŕňa prepravu 9-miestnym autom, ubytovanie na 4 noci, turistickú daň 1,50/deň, 4x raňajky, 1x večera, sprievod taliansky hovoriacej Veroniky, ktorá tam žila niekoľko rokov a ktorá nás zavedie aj na málo frekventované a neznáme miesta

nezahŕňa ostatné poplatky (lanovka Seceda 38€, lanovka Fermeda 12€, lanovka 5Laghi 13€, vstup do geoparku 9€), večere v reštauráciách (10-15€)

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená