Punkevní jeskyně a priepasť Macocha v Moravskom krase

Punkevní jeskyně a priepasť Macocha v Moravskom krase

Územím tisícich jaskýň je nazývaný Moravský kras, ktorý sa považuje za najvýznamnejšiu a najrozsiahlejšiu krasovú oblasť v Česku. Jadro celej turisticky prístupnej časti leží severne od Brna a zo spomínanej tisícky jaskýň je sprístupnených päť z nich, v ktorých pri ich prehliadke zažijeme doslova mrazenie pri pohľade do priepastí v nich.

Chránená krajinná oblasť Moravský kras bola vyhlásená už v roku 1956 a má rozlohu až 92km2. Prejsť ju celú, vrátane návštevy všetkých piatich sprístupnených jaskýň, ktoré by bolo určite škoda vynechať by sa dalo naplánovať aj na týždňový pobyt. Keďže cesta tam trvá od nás niečo okolo troch hodín jazdy autom, rozhodli sme sa túto oblasť rozvrhnúť do viacerých jednodňových výletov.

V poradí prvý výlet nasmerujeme do najväčších „ťahákov“ tejto oblasti, ktorými sú priepasť Macocha a Punkevní jeskyne. Keďže v sezóne ich návštevnosť doslova praská vo švíkoch, rozhodli sme sa pre ich návštevu na jar, kedy bude jednak zívať prázdnotou a jednak ešte stále bezlisté stromy navôkol umožnia lepší výhľad na skaly i do priepastí.

V pláne nám potom zostane ešte návšteva ďalších jaskýň v okolí krasu a to: Kateřinská jeskyně, Balcarka , Býčí skála a Sloupsko-Šošuvské jeskyně. A keďže ich prehliadka nám zaberie cca 1-2hodiny, zostane nám ešte dostatok času aj na preskúmanie okolia v podobe priľahlých lomov, či miest ako sú Boskovice či zámkov v okolí.

POPIS TRASY:

Okružná turistická trasa je dlhá 11km a jej prechod by nám mal zabrať cca 4 hodiny. Na trase je prevýšenie 261m, ideálne aj pre ľudí s nízkou fyzickou kondíciou. Trasu je možné skrátiť si, príp. využiť lanovku smerom dolu, príp. využiť turistický vláčik. Súčasťou turistickej trasy je návšteva Punkevní jeskyne a zachádzka ku vyhliadke smerom do priepasti Macocha. Vstupné do jaskyne je 200,-CZK, +65rokov je 170CZK a deti 140CZK. Súčasťou 60-minútovej prehliadky je aj plavba na loďke (120CZK).

CENA VÝLETU: 45€

zahŕňa prepravu a sprievod, nezahŕňa vstupné do jaskyne

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená