Opálové bane a Údolie obrov v Slanských vrchoch

Opálové bane a Údolie obrov v Slanských vrchoch

Takmer 100 rokov boli opálové bane pri obci Červenica zatvorené. Tieto unikátne bane boli až do 19.storočia, kedy sa objavili náleziská opálu v Mexiku a Austrálii jedinou lokalitou ťažby tohto vzácneho a drahého kameňa.  

Najstaršie opálové bane na svete sú od roku 2015 konečne sprístupnené aj turistom. Na takmer hodinovej prehliadke sa spoločne so sprievodcom vydáme na dobrodružnú cestu za opálom, ktorý nosievali kráľovné a spoznáme domov unikátne sfarbeného drahokamu. Na ceste podzemím o dĺžke 1 km, kde sa spája história, povesti a legendy začína fascinujúci príbeh pokladu slovenských hôr. Čaká nás tajuplná atmosféra dávnych dôb, množstvo minerálov, opálové žily, no spoznáte aj techniku ťažby a jej postupný vývoj. (int)

Po prehliadke sa vyberieme aj na krátku túru po náučnom chodníku Telekia v Slanských vrchoch. Názov nesie podľa žlto kvitnúcej byliny, ktorá tu rastie v hojnom počte. Keďže však ide o sopečné pohorie, zameriame sa skôr na skalné útvary ako veže, ihly, steny a hrebene, ktoré tu po milióny rokov vznikali. Jedná sa o Sokolie skaly, Havraniu skalu, či Údolie obrov v prírodnej rezervácii Hermanovské skaly.

PROGRAM:

06:00 hod odchod zo ZH (nástupné miesta viď prihlasovací formulár)

10:00 hod prehliadka bane

11:00 hod presun autobusom do Hanušoviec nad Topľou

12:00 hod turistika po náučnom chodníku v Údolí obrov v (8km/3hod)

16:00 hod krátka prechádzka námestím v Prešove

17:00 hod odchod domov

20:00 hod predpokladaný príchod do ZH

NÁROČNOSŤ TRASY:

Jedná sa o jednoduchú okružnú túru v dĺžke 8km, ktorú by sme mali prejsť za 3 hodiny. Prevýšenie na trase je cca 300m. Náučný chodník vedie lesom a keďže prechádza pomedzi skaly, vyžaduje istý krok.

CENA VÝLETU: 35€

zahŕňa prepravu a sprievod

nezahŕňa vstupné do bane vo výške 12€

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená