Výstup na Gesia Szyja (Husí krk) v poľských Vysokých Tatrách

Výstup na Gesia Szyja (Husí krk) v poľských Vysokých Tatrách

Na západ od Tatranskej Javoriny v dolnej časti Bielovodskej doliny leží najsevernejšia tatranská osada Lysá Poľana. Rozpestiera sa na brehu riečku Biela voda (od nej je odvodený názov Bielovodskej doliny) a svojou rozlohou zasahuje aj do susedného poľského štátu.

Okrem toho, že sa tu nachádza medzinárodný cestný priechod do Poľskej republiky, Lysá Poľana je aj turistickým miestom odkiaľ sú vyznačené turistické chodníky smerujúce na Východnú Vysokú na slovenskej strane, či na Rysy z poľskej strany.

Jedným zo zaujímavých a ľahko prístupných vrchov na poľskej strane je Gesia Szyja, čo by sa dalo preložiť ako Husí krk. Vypína sa do výšky 1489m n.m. čo nám zabezpečí krásne výhľady na tiahnuci sa hrebeň Tatier.

Celá túra je obohatená aj o skalné útvary popri chodníkoch a zaujímavými Mickiewiczovými vodopádmi  na potoku Roztoka, ktorý tečie z Doliny Pięciu Stawów Polskich (Dolina piatich poľských plies).

POPIS TRASY:

Lysá Poľana– parkovisko Palenica Bialczańska – Rusinowa Polana – Gesia Szyja (Husí krk) – rázcestie pod poľanou Rusinowa Polana – rázcestie pod Polanou pod Woloszynem – Droga Oswalda Balzera (asfaltová cesta) – Wodogrzmoty Mickiewicza – Schronisko w Roztoce – Lysá poľana

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá 11km a prejsť by sme ju mali za 4,5hodiny plus prestávky na vyhliadkach a na chate. Prevýšenie na trase je 576m, čo sa považuje za stredne náročnú túru. Terén vedie spočiatku po prírodných schodoch, neskôr lúčnymi a lesnými chodníkmi. V prípade nutnosti je možné trasu aj skrátiť.

CENA VÝLETU: 39€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená