Hrady Regéci a Boldogkő v Zemplínskych vrchoch

Hrady Regéci a Boldogkő v Zemplínskych vrchoch

Obdobnou trasou ako je naša Cesta hrdinov SNP disponuje aj náš južný sused. Nesie oficiálny názov Országos Kéktúra, čo by sa dalo preložiť ako Národná modrá trasa. Kým naša červeno značená Cesta hrdinov SNP meria 770km, tá maďarská modrá je o 400km dlhšia. Vedie severnou časťou Maďarska a okrem hlavných pohorí vedie aj oblasťou Balatonu a prekvapivo i hlavným mestom Budapešťou.

Aby bola trasa čo najzaujímavejšia, snaží sa spájať čo najviac historických a prírodných skvostov, ktorými krajina oplýva. Trasa, ktorú sme tentokrát vybrali na naše potulky nás prevedie dvomi hradmi s bohatou históriou.

Prvým na trase je hrad Regéci, čo v preklade znamená niečo ako roh alebo ostroh. Aj keď sa nachádza v Maďarsku, je súčasťou Zemplínskych vrchoch, ktoré sčasti zasahujú do Matransko-slanskej oblasti. Stredoveký hrad stojí vo výške 700m a prvá písomná zmienka pochádza z roku 1307.

Od hradu vedie pohodová turistická trasa lesom v dĺžke 12km a cez dedinky Magyoróska a Boldogkovaralja nás privedie k poradí druhému hradu menom Boldogkó. Je o niečo starší ako jeho sused Regéci a pôvodne plnil úlohu strážneho hradu nad údolím rieky Hornád. V slovenskom preklade znamená Boldogkó niečo ako kameň štastia alebo šťastná skala a dôvod, prečo je tak pomenovaný vysvetľuje jedna z mnohých legiend. Ako znie, to si povieme priamo na mieste 😉

NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechodová trasa je dlhá 15km a spolu s prestávkami na hradoch (bez vstupov) by sme ju mali zvládnuť za 6hod. Prevýšenie na trase je 372m, čo je zvládnuteľné aj pre turistov s menšou kondíciou.

CENA VÝLETU: 36€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená