Okolím Jizerských hôr, 26.-28.5.2023, (pia-ne)

Okolím Jizerských hôr, 26.-28.5.2023, (pia-ne)

Na severe Českej republiky na hraniciach Spolkovej republiky Nemecko a Poľskej republiky rozprestiera sa rozlohou druhý najmenší český kraj – Liberecký. Okrem historických a kultúrnych pamiatok tu nájdeme aj romantické prírodné scenérie skalných miest a hraničných pohorí, ktoré sú súčasťou chránených prírodných oblastí a ktorých je práve v Libereckom kraji najviac z celej Českej republiky. O tom, že je to kraj neobmedzených turistických i športových možností svedčí aj fakt, že sa tu nachádzajú až štyri turistické regióny – Jizerské hory, Český ráj, Českolipsko a Krkonoše.

My sa tentokrát vyberieme preskúmať Jizerské hory, najsevernejšie položené pohorie Libereckého kraja. Zavítame do krajského mesta Liberec, mesta športu, kultúry a architektúry. Na námestí nás určite zaujme budova mestskej radnice postavená v roku 1893, ktorá v mnohom pripomína známu radnicu Rathaus vo Viedni.

Liberec je známy nielen bohatou históriou sklárskeho a bižutériového remesla, ale bolo rodiskom i mnohých známych osobností. Narodili sa tu a detstvo, či školské časy tu prežili kráľ komikov Vlasta Burian, herec Oldřich Kaiser a čo je zaujímavé aj konštruktér automobilov Ferdinand Porsche. Jeho syn Ferry neskôr založil továrňu na výrobu áut značky Porsche.

Dominantou a akýmsi strážcom mesta Liberec je hora Ještěd a na jej vrchole majstrovské dielo libereckého architekta Karla Hubáčka. Unikátna stavba v podobe rotačného hyperboloidu, ktorá v sebe ukrýva hotel, reštauráciu a televízny vysielač bola vyhlásená za Stavbu 20.storočia Českej republiky. Stojí tu už od roku 1973, ale ešte dávno predtým tu bol najskôr kamenný kríž, po ňom kamenná chata a v roku 1889 osem metrov vysoká rozhľadňa s osembokou konštrukciou a plošinou pre 20 osôb.

Fenoménom Libereckého kraja, obzvlášť Jizerských hôr sú rozhľadne rôznych konštrukcií, výšok a aj veku. Nachádza sa ich tu neuveriteľných štyridsať. Z tých novšie postavených určite zaujme Maják Járy Cimrmana alebo séria vyhliadok Ovce, Medveď, Líška a Horník na vrchu Stráž neďaleko mestečka Rokytnice nad Jizerou. Názvy vyhliadok boli inšpirované mestským znakom, na ktorom sú vyobrazené práve tieto zvieratá a postava.

PROGRAM:

1.deň:

07:00 hod – odchod zo ZH

14:00 hod – príchod do Rokytnice nad Jizerou – krátka turistika na sériu vyhliadok na vrchu Stráž – 4,2km/2hod/prevýšenie 130m

17:00 hod – presun autom 16km/20min do Příchovic a návšteva rozhľadne Maják spolu s Múzeom Járy Cimrmana (vstupné 80CZK)

19:00 hod – presun autom 32km/0:40 min do Liberca – ubytovanie sa a prehliadka večerného mesta

2.deň:

10:00 hod – zúčastnenie sa na otvorení podujatia RC expedície modelárov áut + turistika na Ještěd – náučná stezka Terasy Ještědu – Ještěd – Kryštofovo údolí – celkovo 15,6km/5hod/prevýšenie 400m

18:00 hod – večerné mesto Liberec, prípadne auqapark Babylon (390,-CZK/15,50€)

3.deň:

10:00 hod – turistika popri skalných reliéfoch v Brništi – 1,2km/30min, bez prevýšenia

12:00 hod – krátka turistika od Hamerského jazera (v roku 1952 sa tu natáčal slávny český film Dovolená s Andělem s J.Marvanom v hlavnej úlohe) ku Skalnému divadlu so Schwarzwaldskou bránou, dvojníčkou Malej Pravčickej brány v Českom Švajčiarsku.

UBYTOVANIE:

v penzione, príp. v hoteli v dvoj a trojposteľových izbách s raňajkami

STRAVOVANIE:

2x raňajky v hoteli, ostatné vo vlastnej réžii

CENA VÝLETU: 249€

zahŕňa: prepravu (1400km), ubytovanie na dve noci v hoteli, 2x raňajky, sprievod

nezahŕňa: vstupné do múzea a kúpeľov

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená