Rumunsko, okolím Delty Dunaja, 14.-20.8.2023 (po-ne)

Rumunsko, okolím Delty Dunaja, 14.-20.8.2023 (po-ne)

Ťažko povedať čím to je, že navštíviť Rumunsko nás láka z roka na rok viac a viac. Najprv to boli hory, ktoré sme ako prvé v tejto krajine navštívili, neskôr väčšie i menšie mestá. A napriek obavám sme vždy krajinu opúšťali nadšení a bohatší o ďalšie zážitky.

Tento výlet by sme však chceli zamerať na návštevu národných parkov, ktorých má Rumunsko až štrnásť. Medzi nimi je dokonca jeden, ktorý bol zaradený do dedičstva UNESCO. Jedná sa o Deltu Dunaja, ktorá je zároveň aj druhou najväčšou riečnou deltou v Európe. Už z našich škôl dookola opakovaný fakt, že Dunaj sa vlieva do Čierneho mora si tak budeme môcť overiť naživo.

Keďže cesta až na samotný východ Balkánskeho polostrova je naozaj dlhá, skrátime si ju zastávkami na známych, či úplne neznámych zato atraktívnych miestach tejto úžasnej oblasti.

PROGRAM:

Prvý a druhý deň:

Aby sme si skrátili cestu do Rumunska a zároveň získali viac času, využijeme prepravu lietadlom z Viedne priamo do hlavného mesta Bukurešti. Kým nás dobehne naše auto, ktoré budeme potrebovať na ďalšie presuny, v Bukurešti strávime jeden a pol dňa. Podvečer prvého dňa sa prejdeme centrom mesta a druhý deň, ktorý budeme mať celý k dispozícii, tak navštívime historické budovy (Parlament, Kráľovský palác, Athenaeum a iné) a zároveň sa poprechádzame mestskými parkami, ktoré budú v čase našej návštevy žiariť záplavou kvetov.

Tretí deň:

Nasledujúci deň sa už autom presunieme o 200km ďalej na východ od mesta, priamo do mesta Konstanca známeho ako bývalé rumunské letovisko. Leží totiž na brehoch Čierneho mora a dnes už opäť patrí medzi TOP dovolenkové destinácie. Strávime tu celý jeden deň, a to nielen kúpaním (hotel budeme mať rezervovaný 400m od pláže), ale aj prehliadkou starého mesta, ktoré bolo rodiskom Ovídia.

Štvrtý deň:

Pozdĺž pobrežia Čierneho mora budeme putovať smerom na sever do mestečka Tulcea, kde nás už budú čakať priatelia z agentúry, ktorá zabezpečuje plavby loďou po mŕtvych ramenách Delty Dunaja. Čakať nás bude šesť hodín trvajúca plavba katamaranom po Delte Dunaja, ktorá je tvorená dvanástimi rozdielnymi ekosystémami s tisíckami ojedinelých druhov fauny a flóry. Tešiť sa môžeme na biele pelikány, množstvo druhov kačíc, volaviek, bielochvosté orly, divoké mačky, európske norky, nespočetné druhy rastlín a mnoho iného. Cena plavby na osobu sa pohybuje od 35-45€ a závisí od naplnenia celej lode.

Piaty deň:

Piaty deň bude dňom kedy “otočíme naše kormidlo” späť domov. Dlhú cestu si opäť skrátime zastávkami na miestach, ktoré nám odporučili naši rumunskí priatelia. Ide o lom Iacobdeal spolu s nádherným jazierkom a unikátne bahenné sopky Berca, ktoré sú geologickým zázrakom ukrytým hlboko v divočine východného Rumunska. Cez slanú podzemnú vodu a bahno tu vyvierajú zemské plyny a výbuchy veľkých bahenných bublín vytvárajú tieto bizarné až komické kužele. Bahenné sopky sú v Európe veľmi zriedkavé, vďaka čomu je lokalita Berca kurióznym turistickým miestom a povinnou zastávkou pre fotografov, ktorí hľadajú nezvyčajné scenérie. Deň ukončíme v históriou popretkávanom meste Târgovişte.

Šiesty deň:

Târgovişte bolo za čias stredoveku hlavným mestom krajiny a pochopiteľne tak aj rezidenciou rumunských panovníkov. Práve v tomto meste si budeme môcť pozrieť ruiny kráľovského dvora vládcu Valachie, ktorým nebol nik iný ako knieža Vlad III. Dracula. Ak ste doteraz boli v domnení, že Dracula žil na hrade Bran, tak vedzte že je to len marketingový ťah miestnych, a Draculom myslia postavu z románu spisovateľa Brama Stokera.

Popoludní budeme pokračovať v našom putovaní do mestečka Deva, s krátkou zastávkou uprostred geologickej rezervácie v najjuhozápadnejšej časti náhornej plošiny Secaşelor. Ide o strmé steny Râpa Roșie, kde voda za posledných 60 miliónov rokov hlbokými zárezmi vytvorila v červenej hline nezvyčajné prírodné špicaté veže a pyramídové tvary. Toho pohorie považujú Rumuni za svoj červený Grand canyon.

Siedmy deň:

Hneď ráno pobalení vycestujeme smerom domov.

UBYTOVANIE:

V trojhviezdičkových hoteloch alebo penziónoch na dve noci v Bukurešti a po jednej noci v Konstance, Tulcea, Târgovişte a Deva.

STRAVA:

v každom ubytovaní budeme mať zabezpečené raňajky, ostatná strava vo svojej réžii – reštaurácie v mestách alebo po ceste

CENA VÝLETU: 599€

zahŕňa: cestu autom ZH-Viedeň letisko, presuny autom medzi mestami, ubytovanie na 6 nocí s raňajkami, sprievod

nezahŕňa: letenku Viedeň-Bukurešť (max.40€), plavbu loďou (35-45€), prípadné vstupy do múzeí

V prípade Vášho záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená