Jaskynné kúpele v Miskolctapolce

Jaskynné kúpele v Miskolctapolce

V rekreačnej oblasti Miskolctapolca, ktorá je súčasťou Miskolca, tretieho najväčšieho mesta v Maďarsku nachádza sa jaskynný systém a v ňom voda, ktorá vďaka svojim liečivým účinkom pôsobí na ľudský organizmus veľmi priaznivo. Po tisíce rokov sa voda postupne hĺbila do vápencovej skaly, aby tu vytvorila jaskyňu dnes slúžiacu verejnosti ako originálny kúpeľ.

Výstavba samotných kúpeľov sa začala už v roku 1837 a postupne sa z nich stával skutočný rekreačný rezort. V roku 1938 bolo upravené aj okolie v podobe založenia jazierka s termálnom vodou, na ktorom dnes nájdeme lekná, plávajúce kačky a labute. Dnešná podoba kúpeľov pochádza z roku 1941 a neustále sa zveľaďuje a rozširuje.

V jaskyni čaká na tých, ktorí sa chcú okúpať, okrem dvoch termálnych bazénov aj tzv. Rímska izba, Hviezdna izba, Bazén Starej jaskyne a Kúpeľná sieň.. Skutočným pokladom oblasti je jaskyňa Tavas, ktorú z tvrdých vápencových skál vytesala voda počas tisícročí. V jaskynných kúpeľoch Miskolctapolca, ktoré sú európskym unikátom je neporovnateľný zážitok okúpať sa v prírodnom krytom bazéne, v termálnej vode s príjemnou teplotou vyvierajúcej z hlbín hôr a pritom si vychutnať priaznivý účinok tunajšej mikroklímy.

Prirodzená teplota (29,40 °C) termálneho prameňa je odporúčaná hlavne pri liečení kĺbových ochorení, ale nakoľko sa vyznačuje nízkym obsahom solí (pod 1000 mg/l), čas kúpania v tejto vode nie je na základe odborných odporúčaní limitovaný.

VSTUPNÉ DO KÚPEĽOV:

dospelý 4800HUF/12,17€ na 4 hodinový pobyt, seniori 4100HUF/10,39€, sauna 1450HUF/3,66€

Keďže 4-hodinový pobyt v jaskynných kúpeľoch je úplne dostačujúci, ešte predtým sa vyberieme preskúmať blízke okolie. Vyberieme sa spoločne do oblasti Lillafüred, ktorá je považovaná za malý klenot na úpätí pohoria Bükk. Lillafüred bol na návrh ministra poľnohospodárstva grófa Andrása Bethlena v roku 1892 vyhlásený za rekreačné stredisko. Podľa legendy dostalo toto miesto meno po grófovej netere Alžbety Vayovej (prezývanej Lilla).

Okrem impozantného paláca postaveného v rokoch 1927-1930 v neorenesančnom štýle tu nájdeme aj promenády, pri prechádzke ktorými určite neminieme aj 20-metrový vodopád vlievajúci sa do Hámorského jazera. Celá oblasť je krasového pôvodu a preto neprekvapuje ani množstvo jaskýň, ktoré sa tu nachádzajú. Prechádzka týmto okolím nám zaberie cca 3 hodiny.

CENA VÝLETU: 39€

zahŕňa prepravu do kúpeľov a okolia a späť

nezahŕňa vstupné do kúpeľov

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená