Náučnou stezkou Děvín v CHKO Pálava, sobota 29.4.2023

Náučnou stezkou Děvín v CHKO Pálava, sobota 29.4.2023

Neďaleko našich hraníc s Moravou rozprestiera sa jedna z 26 českých chránených krajinných oblastí, Pálava. Kraj vína, ktoré sa tu pestuje už od 15.storočia, kraj slávnej histórie, ktorú zdobia nemenej slávne hrady a ich zrúcaniny a ktorá sa preslávila aj náleziskom Věstonickej venuše, sošky starej takmer 30 tisíc rokov.

CHKO Pálava sa považuje za najteplejšiu a zároveň najsuchšiu časť na území Českej republiky. Jej názov ale nie je odvodený od páľavy, ale od Pavlovských vrchov, ktoré tvoria jej hornatú časť. Keď sa na Pavlovské vrchy pozrieme zdiaľky, mali by sme rovnako ako Rimania, ktorí tu jeden čas žili, vidieť tvar ležiaceho ženského tela. A tak ju Rimania podľa toho aj nazvali. Mons Veneris, teda Venušina hora.

Po hrebeni Pavlovských vrchov vedie Stezka Českem a zároveň aj Náučná stezka Děvín. Áno, Devín rovnako ako my, majú aj naši český susedia. Kým u nás sa Devínom nazýva jeden z našich najstarších dochovaných hradov, v Česku ide o najvyšší vrch Pavlovských vrchov, vypínajúci sa do neveľkej výšky 551m.

Hrebeňová trasa nás zavedie aj ku zrúcanine hradu Děvičky alebo aj Dívčí hrad a neskôr nad obcou Klentnice aj na Sirotčí hrádek. Okrem návštev týchto hradov sa potešíme aj pohľadom na skalné útvary v skalnom masíve Martinky, ktoré sú pomenované ako Veľký špunt, Obří kámen a Stěna Martinky. Cez Stolovú horu vo výške 459m sa dostaneme ku ďalšiemu zaujímavému skalnému útvaru Kočičí skála.

Záver nášho turistického dňa strávime v historickom meste vinárov v Mikulove.

POPIS TRASY:

Pavlov – Děvičky/Dívčí hrad – Děvín – Pod Martinkou – Sirotčí hrad – Stolová hora – Kočičí skála – Mikulov

NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechodová trasa vedie lúčnatým hrebeňom, je dlhá cca 13km a zvládnuť by sme ju mali za 5 hodín spolu s prestávkami. Prevýšenie 600m svedčí o tom, že túra je určená aj pre menej zdatných turistov.

CENA VÝLETU: 49€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade Vášho záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená