Tatabánya a náučný chodník Tatai Fényes Tanösvény

Tatabánya a náučný chodník Tatai Fényes Tanösvény

Na severozápade Maďarska, v časti Zadunajsko leží hlavné mesto Komárňansko-ostrihomskej župy, ktorým je Tatabánya a ktoré bolo ešte koncom 20. storočia iba malou baníckou kolóniou. Práve ťažba uhlia a neskôr aj dynamicky rozvíjajúci sa priemysel spravili z Tatabányi mesto, ktoré dnes obýva takmer 70 tisíc obyvateľov. Baníci boli tí, ktorí dali tomuto mestu meno – bánya – rovnako tak ako tomu bolo a v Selmecbányi, dnešnej Banskej Štiavnici. A tak sa niet čo diviť, že tieto dve mestá sa stali aj mestami parnerskými.

Tatabánya nie je len mesto priemyslu, ale tým, že ho obklopujú pohoria je aj miestom ako stvoreným na relax a turistiku. Okrem iných výletných cieľov tu nájdeme aj lesopark, ktorý je nazvaný podľa jedného zo symbolov starých Maďarov, ktorým je mytologický vták Turul. A práve k jeho monumentálnej soche vedie príjemný a nenáročný turistický chodník plný vyhliadok na samotné mesto, nevynímajúc zaujímavú jaskyňu Szélim.

Hrad Tata, Esterházyho palác s priľahlým anglickým parkom, vyhliadky drevené i kamenné a na záver kalvária nad mestom. Okrem týchto pamätihodností nás však ešte čaká jedna rarita v podobe dreveného náučného chodníka vedúceho nad úrovňou zalesnených vodných plôch. Chodník menom Tatai Fényes Tanösvény bol vybudovaný v roku 2015 a po celej jeho dĺžke môžeme na pilónoch vôjsť do vodou zaplaveného lesa a kochať sa pohľadmi na krásu vodných rastlín a živočíchov. Z piesčitej pôdy sústavne vyvierajú drobné pramene spodnej vody, čo vyzerá tak akoby voda vrela.

PROGRAM:

08:00 hod odchod zo ZH (nástupné miesta viď prihlasovací formulár)

11:00 hod príchod do Tatabánya – turistická prechádzka lesoparkom až ku pamätníku Turul, jaskyňa Szélim barlang, vyhliadka Ranzinger Vince-kilátó (1,5hod /3km/200m prevýšenie)

13:00 hod prechádzka po Náučnom chodníku Tatai Fényes Tanösvény v maďarskom mestečku Tata (1,5km/1hod) – vstupné 1.600HUF/4€ – seniori 1200HUF/3€) – dá sa platiť aj platobnou kartou

14:00 hod prechádzka okolo jazera Őreg-tó (8km/2hod)

16:00 hod odchod domov s predpokladaným príchodom do 20:00hod

CENA VÝLETU: 32€

zahŕňa prepravu a sprievod, nezahŕňa vstupy uvedené v texte

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená