Pevnosť v Komárne a náučný chodník Tatai Fényes Tanösvény, pripravujeme na rok 2023

Pevnosť v Komárne a náučný chodník Tatai Fényes Tanösvény, pripravujeme na rok 2023

Na sútoku dvoch našich najväčších riek Dunaja a Váhu leží mesto Komárno, ktoré sa okrem iného pýši unikátnou stavbou v podobe pevnosti. Tá bola už v časoch rakúsko-uhorskej monarchie najväčšou a najsilnejšou obrannou stavbou a aj keď boli v prvej polovici 20. storočia niektoré jej časti zbúrané, dodnes patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu na Slovensku. Rozmermi a zachovanosťou je dokonca unikátom európskeho formátu a preto je navrhnutá aj na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

O pár desiatok kilometrov južnejšie, už u našich južných susedov sa nachádza mesto Tata, ktoré je bohaté na historické pamiatky, ktoré boli vybudované neďaleko brehu jazera Öreg-tó a spoločne dotvárajú prírodnú idylku ako stvorenú na neskoro jesennú prechádzku.

Hrad Tata, Esterházyho palác s priľahlým anglickým parkom, vyhliadky drevené i kamenné a na záver kalvária nad mestom. Okrem týchto pamätihodností nás však ešte čaká jedna rarita v podobe dreveného náučného chodníka vedúceho nad úrovňou zalesnených vodných plôch. Chodník menom Tatai Fényes Tanösvény bol vybudovaný v roku 2015 a po celej jeho dĺžke môžeme na pilónoch vôjsť do vodou zaplaveného lesa a kochať sa pohľadmi na krásu vodných rastlín a živočíchov. Z piesčitej pôdy sústavne vyvierajú drobné pramene spodnej vody, čo vyzerá tak akoby voda vrela.

PROGRAM:

08:00 hod odchod zo ZH (nástupné miesta viď prihlasovací formulár)

10:00 hod príchod do Komárna – prehliadka Nádvoria Európy s originálnymi budovami, ktoré reprezentujú architektúru jednotlivých európskych krajín

11:00 hod súkromná prehliadka pevnosti so sprievodcom (1,5hod – 5€ dospelý/3€ seniori)

13:00 hod prechádzka po Náučnom chodníku Tatai Fényes Tanösvény v maďarskom mestečku Tata (1,5km/1hod) – vstupné 1.600HUF/4€ – seniori 1200HUF/3€) – dá sa platiť aj platobnou kartou

14:00 hod prechádzka okolo jazera Őreg-tó (8km/2hod)

16:00 hod odchod domov s predpokladaným príchodom do 20:00hod

CENA VÝLETU: 32€

zahŕňa prepravu a sprievod, nezahŕňa vstupy uvedené v texte

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená