« 9.10.2022 » Kis Balaton v Národnom parku Balaton-felvidék

« 9.10.2022 » Kis Balaton v Národnom parku Balaton-felvidék

Aj keď Maďarsko nie je obdarované extra vysokými štítmi, neznamená to, že tu nenájdeme miesta, ktoré by každého nadšeného turistu nepotešili, ba čo viac i príjemne prekvapili. Prírodné rezervácie, ktoré su súčasťou desiatich tunajších národných parkov sú prísne chránené a oplývajú tak vzácnou flórou a faunou, že mnohé z nich sú prístupné iba so sprievodcom.
Náš dnešný výletný cieľ Kis Balaton (Malý Balaton) býval zátokou Balatonu, od ktorého sa oddelil pri poklese jeho hladiny. Na jeho močaristých a rákosím porastených brehoch hniezdia vzácne druhy vtáctva a hladina je posiata leknami, rákosiami a ostrovčekmi. Presne tak ako sme videli na ostrove Kányavár, na ktorý sme sa dostali cez pôsobivý drevený most.
Okrem kúpania sa v svetovo najväčšom prírodnom termálnom jazere Heviz, návštevy zámku s parkom patriacich šľachtickému rodu Festetics, turistiky v okolí Kis Balatonu a unikátnej vyhliadky Gombkiláto sme toho viac dnes už nestihli. Chcelo by to ešte minimálne jeden deň. A ten určite pridáme budúci rok, pretože Národný park Balaton-felvidék za to rozhodne stojí.