Na Martinské hole, sobota

Na Martinské hole, sobota

Súčasťou jedného z našich deviatich národných parkov, ktorým je Malá Fatra je aj podcelok Lúčanská Fatra. V nej sa rozprestierajú Martinské hole, nazývané aj Martinkami. Sú známe hlavne ako rekreačné lyžiarske centrum, vo zvyšnú časť roka však poskytuje aj možnosť turistiky.

Krížava (1456m) je hôľnatý vrch, ktorý už z diaľky ľahko rozpoznáme podľa vysielačov na jeho vrchole. Keďže je vrchol odlesnený a pokrýva ho iba nízka kosodrevina, poskytne nám kruhové výhľady do okolitých diaľok.  Dobre pozorovateľná je samotná Malá Fatra, Turčianska i Žilinská kotlina.  V prípade dobrej viditeľnosti je možné vidieť aj Vysoké Tatry, Veľkú Fatru či Oravské alebo Kysucké Beskydy.

V prípade záujmu je možnosť využiť aj prechod cez ferratu HZS Martinské hole. Podrobnejšie info nájdete tu: https://turisticky.sk/turistika/ferrata-martin/

POPIS TRASY:

Martin, Stráne – Martinské hole, chaty – Krížava – Veľká Lúka – Vidlica – Humience – Bystrička,Lázky, spolu 7hod/18km/995m prevýšenie

NÁROČNOSŤ TRASY:

Aj keď je na trase vysoké prevýšenie, túra nie je náročná. Ide skôr o dlhý pochod, ktorým sa prevýšenie rozloží na dĺžke trasy. Chodník vedie po širokej lesnej ceste, obohatenej o zastávky pri pamätníkoch pripomínajúcich obdobie II.sv. vojny. Trasa neskôr pokračuje po asfalte, pričom najnáročnejší je samotný záverečný výstup na Krížavu, ktorý kopíruje zjazdovku. Trasa je prechodová, je tu však možnosť vrátiť sa späť po tej istej trase.

CENA VÝLETU: 29€

zahŕňa prepravu autobusom a sprievod

V prípade záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená

.