Na Krakovu hoľu v Nízkych Tatrách

Na Krakovu hoľu v Nízkych Tatrách

V západnej časti Nízkych Tatier sa nachádza vrchol Krakovej holi (1752m). Jeho povrch je vápencový a sčasti ho pokrýva hustá kosodrevina. Leží uprostred Demänovskej a Jánskej doliny a je skutočnou dominantou tohto kraja.

Okrem samotného vrcholu sa tu nachádzajú aj najhlbšie priepasti s bohatým podzemným krasovým systémom. Bohužiaľ, žiadna z tunajších jaskýň nie je prístupná, čo nám však nevadí, keďže našim záujmom bude výstup na jeden z najkrajších nízkotatranských vrchov obohatenú o prechod zaujímavou roklinu.

Ide o dolinu Vyvieranie, ktorá sa vyznačuje nádhernou prírodou a divokým rázom, ktorým pripomína rokliny Slovenského raja. V nižších polohách je úzka, chodník tu neraz vedie v bezprostrednej blízkosti potoka a často býva klzký a náročný na prechod. Vo vyšších polohách sa dolina rozširuje a ponúk mnoho krásnych pohľadov na malebné kaskády potoka. Chodník je kvôli zlepšeniu priechodnosti a bezpečnosti na viacerých miestach istený technickými pomôckami – reťazami, lávkami a pod. Pri ústí doliny sa nachádza mohutná vyvieračka podzemného toku Demänovky.

výhľad z Krakovej holi

POPIS TRASY:

Dolina Vyvieranie – Iľanovské sedlo – Machnaté – Krakova hoľa – Kosienky – Javorie – Poľana Lúčky – prechodová trasa

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je celkovo dlhá 12km a prejsť by sme ju mali za 5hod + prestávky. Prevýšenie na trase je 950m, čo ju robí stredne náročnou. Trasa vedie najmä horským lúčnym terénom, zo začiatku však roklinou Vyvieračka, ktorou prechod môže byť vzhľadom k aktuálnemu množstvu vody náročný.

CENA VÝLETU: 32€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená