Okruh Čiernou Horou, 31.7. – 4.8.2023 (po-pia)

Okruh Čiernou Horou, 31.7. – 4.8.2023 (po-pia)

Čierna Hora, Montenegro alebo jednoducho Crna Gora ako ju nazývajú miestni obyvatelia bola v minulosti súčasťou Juhoslávie. Leží na pobreží Jadranského mora medzi Chorvátskom a Albánskom a hraničí taktiež s Bosnou a Hercegovinou, Srbskom a Kosovom. Niekde som sa dočítala, že sem na dovolenku mieria hlavne tí, ktorí milujú more a teplo, ale Chorvátska sa už “prejedli”.

Nech už je tak či onak, Čierna Hora je krajina s neuveriteľne podmanivou prírodou sústredenou do piatich národných parkov Durmitor, Prokletije, Biogradské hory, Skadarské jazero a Lovćen.

Okrem toho tu nájdeme množstvo historických miest ako Budva, Sveti Stefan, Cetinje a mnoho iných, v ktorých nájdeme architektonické skvosty v podobe kláštorov i historických budov.

Ako prímorská krajina sa môže okrem mora pochváliť i množstvom jazier a romantických zálivov. Spomeňme Biogradské jazero, či Kotorský záliv. A nesmieme zabudnúť ani na rieku Tara, ktorá sa zarezáva do hôr a tvorí tak jeden z najhlbších kaňonov na svete.

Náš program sme sa snažili vtesnať do piatich dní, počas ktorých navštívime tie naj naj naj z tejto úžasnej krajiny. A keďže cesta do Čiernej Hory je skutočne dlhá, prerušíme si ju zastávkami v Sarajeve cestou tam a na pobreží Chorvátska cestou späť.

PROGRAM:

1.deň:

zastávka v maďarskom Moháči (pamätník slávnej Bitky pri Moháči)

ubytovanie sa v Sarajeve (Bosna a Hercegovina) – prehliadka mesta s návštevou miesta atentátu na Ferdinanda d´Este, Tunel Spasa a iné

2.deň:

NP Durmitor

Žabljak (horské stredisko v Čiernej Hore), ubytovanie sa, most cez rieku Tara, Čierne jazero, výstup lanovkou na vrch Savin kuk (2313m)

3.deň:

NP Lovćen

Kotor (mesto pri zálive Boka Kotorská), pešia turistika alebo kanoe v zálive, horská cesta do Cetinje cez najvyšší bod vo výške 890m kde navštívime Njegošovo múzeum s výhľadom do okolia, večerná návšteva historického mestečka Budva

4.deň:

odchod smerom domov po pobreží Jadranského mora v Chorvátsku, zastávka v niektorom z prímorských mestečiek – ubytovanie sa

5.deň:

pokračovanie cesty domov cez Mostar (Bosna a Hercegovina) a popri maďarskom Balatóne

FOTO s popisom nášho posledného výletu:

Pamätník bitky pri Moháči TU, Sarajevo TU, NP Durmitor TU, Boka Kotorská TU, Budva a Mostar TU , Blagaj Tekija TU

UBYTOVANIE:

V penziónoch v dvoj až trojposteľových izbách v mestách a mestečkách: Sarajevo, Žabljak, Kotor, Zadar

STRAVOVANIE:

4x raňajky v penziónoch, ostatné vo vlastnej réžii

CENA VÝLETU: 449€

zahŕňa: prepravu (2300km), 4x ubytovanie s raňajkami, sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená