« 24.4.2022 » Terezín – pevnosť a väzenie

« 24.4.2022 » Terezín – pevnosť a väzenie

Keď som si pred pár dňami robila súkromný prieskum súvisiaci s našim výletom do Terezína, na otázku čo sa vám spája s týmto miestom, takmer každý z opýtaných odpovedal koncentračný tábor. A keďže si myslím, že by ste mi odpovedali rovnako, dovoľte mi pár informácií, ktoré určite rozšíria váš vedomostný obzor a umožnia nahliadnuť do samotnej histórie Terezína.
Tá siaha až 240 rokov dozadu, keď o II. sv.vojne nikto ešte ani len netušil. Boli to Prusi, ktorí ohrozovali vtedajšie Rakúsko-Uhorsko a cisár Jozef II. sa rozhodol na obranu vlasti vybudovať pevnosť, ktorá by odolala tomuto nepriateľovi. Meno dostala po jeho matke Márii Terézii v duchu hesla “Vlasti k obrane a matke ku cti”. Svoje kvality pevnosť nikdy nepreukázala, keďže k vojne nikdy nedošlo.
Namiesto vojakov sa v mierových časoch do budov nachádzajúcich sa vo vnútri pevnosti nasťahovalo obyvateľstvo a žilo si tu pokľudným životom opevneného mestečka.
Až do vypuknutia II. sv. vojny. Reinhard Heydrich stojaci na čele protektorátu Čiech a Moravy vysťahoval z mestečka 6 a pol tisíc pôvodných obyvateľov a postupne sem začal sústreďovať Židov z okolitých krajín. Z Terezína sa stalo ghetto, kde sa v ubytovacích jednotkách tlačidlo 50 tisíc Židov čakajúcich na transport do koncentračných táborov v Nemecku či Poľsku. Aby si nacisti zachovali navonok ľudskú tvár, natočili o Terezíne propagačný film o tom ako vodca daroval Židom vlastné mesto. Informáciu, že to bol ich pracovný tábor, kde boli strážení, už zatajili.
Spomínaný koncentračný tábor tu však nebol. V tzv. malej pevnosti, ktorá je súčasťou tej veľkej sa nachádzalo “iba” väzenie Gestapa, ktorého účelom nebolo vyhladzovanie Židov, ale vyšetrovanie a väzba ľudí účastniacich sa na odboji bez rozdielu vierovyznania.
Od týchto dramatických udalostí ubehlo už viac ako 75 rokov a do Terezína sa postupne vrátili pôvodní obyvatelia a spolu s novoprisťahovanými ich tu dnes žije takmer tritisíc. Pribudli nové domy, hotely, reštaurácie a infocentrá a na pamiatku hrôzostrašných čias tu zostali múzea.
Ak ste dočítali až sem, dozvedeli ste sa mnoho faktov, ktoré vám priblížili Terezín ako takmer tri storočia starú pevnosť a tak ako mňa, aj vás pochytí túžba navštíviť toto miesto s naozaj pohnutou históriou.
– partnerským mestom Terezína je Komárno
– v pracovnom tábore sa v roku 1945 narodil politik židovského pôvodu Fedor Gál
– väzňami tu boli atentátnik Gavrilo Princip a neskôr aj Milada Horáková