Výstup na Brestovú a Baníkov

Výstup na Brestovú a Baníkov

Oblasť Roháčov niektorí nazývajú aj Malé Vysoké Tatry. To, že sú tunajšie štíty nižšie neznamená, že by boli výstupy na ne menej náročné. Turistické chodníky tu totiž vedú priamo hlavným hrebeňom pohoria vo výške striedavo nad i pod 2000m. Začiatok vymedzujú vrcholy Volovca, Ostrého Roháča, ďalej Tri Kopy, Hrubá kopa a napokon Baníkov. Trasa je zabezpečená na mnohých miestach reťazami a prechod by si mali vybrať naozaj iba zdatní turisti.

Siluetu roháčských štítov sme zhliadli pri našom turistickom pochode okolo Roháčskych plies a neskôr aj zo sedla Rákoň a napokon i z vrcholu Volovca, ktorý je zo všetkých štítov snáď najľahšie prístupný. Druhým relatívne „ľahko“ dostupným je presne na opačnom konci hrebeňa stojaci Baníkov.

Aj keď je Baníkov v rebríčku najvyšších končiarov Západných Tatier až na štvrtom mieste, v Roháčoch sa považuje svojou výškou 2178m za najvyšší. Náročný výstup však za pekného počasia sľubuje krásne kruhové výhľady na okolitú krajinu Liptova a Oravy.

POPIS TRASY:

Ťažšia a náročnejšia prechodová trasa:

Zverovka, lanovka – Predný Salatín,hrebeň – Brestová – Salatín – Škriniarky – Spálená – Pachoľa – Baníkovské sedlo – Baníkov – Príslop – Jalovecké sedlo – Šarafiový vodopád – Žiarska chata – Žiarska dolina,ústie – 16km/9hod s prestávkami/1400m prevýšenie

Ľahšia a menej náročná okružná trasa:

Zverovka,lanovka  Predný Salatín,hrebeň – Brestová – Predný Salatín – Spálený žľab – Zverovka,parkovisko – 6km/3hod + prestávky/450m prevýšenie

NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechodová túra je určená pre naozaj fyzicky zdatných turistov. Vedie cez skalnatý hrebeň, kde exponované úseky sú zaistené reťazami. Okružná trasa je určená aj pre menej zdatných turistov, vedie po skalnatom hrebeni so širokým a bezpečným chodníkom. V prípade nutnosti je možnosť vrátiť sa z hrebeňa dolu opäť lanovkou.

CENA VÝLETU: 29€

zahŕňa prepravu a nezahŕňa lístok na lanovku (7€)

V prípade záujmu o turistický výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená