Na Predné Solisko vo Vysokých Tatrách

Na Predné Solisko vo Vysokých Tatrách

Medzi najkrajšie doliny Vysokých Tatier určite patrí Mlynická dolina. Začína brehmi Štrbského plesa a tiahne sa v dĺžke asi 6km. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie s rozlohou až 704ha a kedysi dávno bola oblasťou záujmu pastierov, baníkov, bylinkárov ale i pytliakov.

Dnes Mlynická dolina patrí k najnavštevovanejším vo Vysokých Tatrách. Častým cieľom turistov je najmä vodopád Skok, Bystrá lávka alebo Predné Solisko.

No a práve Predné Solisko bude našim turistickým cieľom. Tento vrch je súčasťou Soliskového hrebeňa dlhého 4km a oddeľuje Mlynickú dolinu od susednej Furkotskej doliny. Najvyšším bodom je síce Veľké Solisko, ale iba Predné Solisko je turisticky prístupné. Jeho názov pochádza od soliska, ktoré bolo zásobárňou soli pre kravy a ovce, ktoré pastieri pásli v okolitých dolinách.

Východzím bodom na túru smerom ku vrcholu Predného Soliska je Štrbské pleso, odkiaľ je vrch aj krásne viditeľný. Túra vedúca striedavo lesom i skalnatým terénom ústí pri Chate pod Soliskom vo výške 1840m. Stojí tu už od roku 1944 a vždy bola využívaná ako relaxačné miesto pri najdlhšom lyžiarskom vleku bývalého Československa.

Predné Solisko (2117m) je jedinou tatranskou dvojtisícovkou, ktorá je dostupná lanovkou. Od Chaty pod Soliskom vás totiž od vrcholu delí iba necelých 300 výškových metrov, preto sa považuje aj za najľahšie prístupný tatranský štít.

POPIS TRASY:

Štrbské pleso – Chata pod Soliskom (1840m) – Predné Solisko (2117m) – Chata pod Soliskom – Škutnastá poľana – Rázcestie pod Furkotskou dolinou – Štrbské pleso

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá 9km a prejsť by sme ju mali za 4 hodiny + prestávky na chate a vyhliadkach. Prevýšenie na trase je 740m, čo by malo byť zvádnuteľné aj pre ľudí so strednou fyzickou kondíciou. Pre turistov, ktorí nemajú záujem o výstup je tu možnosť využiť lanovku až na Chatu pod Soliskom a následne môžu výstup na Solisko začať odtiaľ, príp. môžu čas stráviť iba na chate a v prípade dostatku času aj prechádzkou okolím Štrbského plesa.

CENA VÝLETU: 29€

zahŕňa prepravu a sprievod, nezahŕňa lístok na lanovku (spiatočný 17€, seniori 60+ 14€)

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená