Hrebeňom Veľkej Fatry na Ostredok

Hrebeňom Veľkej Fatry na Ostredok

Aj keď je Veľká Fatra spolu so Slovenským krasom našim najmladším národným parkom, svojou rozlohou 403 km2 je tretím najväčším hneď po Vysokých a Nízkych Tatrách. A to, okrem iného poskytuje turistom nepreberné množstvo turistických trás vedúcich nielen dolinami, ale i jej hrebeňmi.

Určite najkrajšou a najpôsobivejšou turistickou trasou je prechod samotným hrebeňom Veľkej Fatry, na ktorom sa nachádza hneď viacero vrcholov, medzi nimi aj najvyšší vrch pohoria Ostredok. Leží na červenej značke Veľkofatranskej magistrály a privedie nás ku nemu nemenej známa Cesta hrdinov SNP.

Aby sme si túto hrebeňovú túru vychutnali čo najdlhšie a bez zbytočnej straty síl peším výstupom na samotný začiatok hrebeňa, využijeme kyvadlovú dopravu, ktorá pravidelne začiatkom turistickej sezóny premáva na trase Banská Bystrica – horský hotel Kráľova studňa (1300m).

Odtiaľ už budú naše kroky viesť k zaujímavému skalnému útvaru Kráľova skala (1377m) až na vrchol Krížnej s nevzhľadným vojenským vysielačom. Krížna (1574m) je tretím najvyšším vrchom Veľkej Fatry a práve na jej mieste sa symbolicky križuje spomínaná Cesta hrdinov SNP s Veľkofatranskou magistrálou.

Po Veľkofatranskej magistrále budeme pokračovať ďalej ku druhému najvyššiemu vrchu Veľkej Fatry s názvom Frčkov (1586m), aby sme sa o necelých dvadsať minút dostali k  Ostredku (1596m), spomínanému najvyššiemu vrchu pohoria.

Posledným vrchom hrebeňa, ktorý na červenej značke určite neminieme je Ploská (1535m), z ktorej ako však aj z predchádzajúcich vrcholov sú nádherné kruhové výhľady do okolia. Celodennú turistiku ukončíme zostupom do dedinky Vyšná Revúca.

Zostávajúce vrcholy na hrebeni Veľkej Fatry ako Borišov a Rakytov si necháme v zálohe pri plánovaní ďalšej turistiky v tomto malebnom slovenskom pohorí.

POPIS TRASY:

v texte

NÁROČNOSŤ TRASY:

Vďaka tomu, že najväčšie prevýšenie zdoláme vďaka autobusu, na trase vedúcej hrebeňom vo výške od 1300-1600m.n.m, nás bude čakať iba prevýšenie 670m, čo by mali zvládnuť aj turisti s menšou fyzickou kondíciou. Treba však brať zreteľ na dĺžku trasy, ktorá bude cca 18km a napokon aj prudší zostup do doliny cca 800m.

CENA VÝLETU: 28€

zahŕňa: prepravu a sprievod, nezahŕňa lístok na autobus BB-Kráľova studňa v sume 5€

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená