Dolinou Kościeliska ku plesu Smreczyński Staw

Dolinou Kościeliska ku plesu Smreczyński Staw

Dolina Kościeliska je jednou z najkrajších a takisto aj najnavštevovanejších dolín nachádzajúcich sa v poľských Tatrách. Okrem toho je druhou najväčšou dolinou s pestrou históriou súvisiacou s ťažbou striebra, mede, antimonu a železnej rudy. Dialo sa tak od 15.storočia a ešte koncom 18.storočia tu by sme tu našli pec na tavenie rudy, mlyn na mletie rudy, kováčsku dielňu ale aj kostolík. A práve vďaka baníckej osade a kostolíku vzniklo pomenovanie doliny na Kościeliska.

Po tejto intenzívnej baníckej činnosti tu už však nič nezostalo až na zbojnícku kaplnku s prekríženými baníckymi kladivami a keďže sa jedná o skutočne malebnú dolinu, príchod prvých turistov nenechal na seba dlho čakať. Najprv to však boli spisovatelia a básnici, ktorí tu čerpali inšpirácie pre svoje diela. Neskôr sa dolina stala útočiskom partizánskych oddielov, ktoré sa tu medzi skalami ukrývali.

Dnes je dolina upravená do 6km dlhej asfaltovo-štrkovej cesty, ktorá je prístupná pre všetkých turistov bez rozdielu v ich kondícii. Vedie popri horskom potoku Kirowa Woda a na viacerých miestach je možné využiť odbočky do ďalších dolín, či chodníky vedúce až na okolité štíty.

Po ceste cez dolinu Kościeliska budeme vidieť lúky, na ktorých prebiehalo spracovanie vyťažených kovov, ale ktoré neskôr slúžili aj ako pastviny pre kravy, ovce a kozy. Takisto budeme prechádzať popri salašoch, kde bude možnosť zakúpiť si domáce syry či korbáčiky. A hlavne budeme otáčať hlavami vôkol seba na vápencové útvary šplhajúce sa do úchvatných výšok až ku samotnému hrebeňu Tatier.

Aj keď samotná cesta dolinou je dlhá spomínaných 6km, my si z nej vďaka využitiu mnohých odbočiek na chodníky vedúce k množstvu tunajších jaskýň spravíme úžasnú dobrodružnú cestu dlhú 16km. Keďže viaceré chodníky sú kvôli terénu zabezpečené aj množstvom rebríkov, ich prístupnosť je limitovaná zimnou uzáverou.

POPIS TRASY:

Jarcowa skala – dolina Kościeliska – odbočka Skala Sowa – jaskyňa Mroźna – Polana Pisana –  odbočka Wawoz Krakow – chata Hala Ornak – pleso Smreczyński Staw – cestou späť odbočka na Jaskynia Mylna

NÁROČNOSŤ TRASY:

Ľahšia verzia vedie po asfaltovo-štrkovej ceste od Jarcowej skaly až po chatu Hala Ornak – 6km/3hod s minimálnym prevýšením 300m.

Ťažšia trasa vedie po rovnakej ceste s tromi odbočkami na rebríkmi zabezpečené trasy a striedavo stúpaním a klesaním až po najvyšší bod, ktorým bude pleso vo výške 1226m – celkovo 16km/7hod s prevýšením 1075m

CENA VÝLETU: 35€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená