Červenými vrchmi od Kasprovho vrchu po Temniak, preložené na neurčito

Červenými vrchmi od Kasprovho vrchu po Temniak, preložené na neurčito

Na severe Slovenska, na pomedzí slovensko-poľských hraníc sa nachádzajú Červené vrchy, považované vďaka vápencovému reliéfu za najvyšší kras Slovenska, konkrétne vysokohorský kras, ktorý je u nás na rozdiel od Poľska naozaj jedinečný.

Hrebeň Červených vrchov kopíruje už spomínanú hranicu medzi Slovenskom a Poľskom na úseku približne deviatich kilometrov. Vo výške od 1680 až 2122 m prechádza niekoľkými vrchmi a sedlami, ktoré sú travnaté, mäkké a zaoblené. Okrem toho poskytujú rozsiahle výhľady do širokého okolia.

Nemenej zaujímavá je flóra Červených vrchov. Rastie tu typická vysokohorská kvetena, viazaná na vápence, ktorá sá výrazne odlišuje od rastlinstva centrálnej časti Západných i Vysokých Tatier. Tunajšie vrcholové alpínske lúky spestrujú rôzne horce, prvosienka holá, astra alpínska, plesnivec a ďalšie druhy. Napokon, rastlinám vďačia Červené vrchy aj za svoj názov. Ten vznikol podľa hrdzavočerveného jesenného zafarbenia úbočí, porastených sitinou trojzárezovou.Hlavný hrebeň Červených vrchov spolu zo zostupom do doliny sa dá prejsť za necelých 6 hodín v prípade, že využijeme lanovku, ktorá nás vyvezie na Kasprow vrch nachádzajúci sa vo výške 1987m a ktorá nám ušetrí minimálne 3 hodiny stúpania, o fyzickej energii nehovoriac.

Trasa vďaka lanovke je zvládnuteľná pre takmer všetky skupiny turistov, pretože vedie po hrebeni so striedavým prevýšením 600m. Treba však brať ohľad na prudký zostup do doliny, ktorý môže byť pre turistov s problémami s kolenami dosť náročný.

POPIS TRASY:

Kasprow vrch (1987m) – Sedlo pod Kodrátovou kopou (1890m) – Kondratowa kopa (2005m) –  Malolučniak (2105m) – Kresanica (2122m) – Temniak (2009m) – Twarda Kopa (2026m) – Cudakowa Polana – Dolina Koscieliska – Jarcowa Skalka

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá 13km a zvládnuť by sme ju mali spolu s prestávkami za 7 hodín. Prevýšenie na trase je 609m. Zostup z posledného vrchu do doliny je 1188m, čo predstavuje naozaj extrémnu záťaž na kolená. Alternatívou by mohol byť prechod hrebeňa iba do polovice a následný návrat ku hornej stanici lanovky na Kasprowom vrchu, kde by peší zostup nahradila jazda lanovkou.

CENA VÝLETU: 35€

zahŕňa prepravu, sprievod

nezahŕňa lístok na lanovku:

jednosmerný: 79PLN/16,80€, seniori 65+ 69PLN/14,80€

obojsmerný: 99PLN/21,20€, seniori 65+ 79PLN/16,80€

V prípade Vášho záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená