Dolinami Zakopaného, presunuté na iný termín

Dolinami Zakopaného, presunuté na iný termín

K prvým zvestovateľom jari patria nádherné do fialova sfarbené rozkvitnuté krokusy, často nazývané aj šafrany. S prvými teplejšími dňami sa za žiary slnečných lúčov doširoka otvárajú ich lievikovité kvety, ktorým neprekáža ani chlad končiacej zimy, či zvyšky snehu. Týchto poslov jari nájdeme nielen v našich záhradkách ale i na horských lúkach a pastvinách.

Tak prečo si nespríjemniť jarnú turistiku práve prechádzkou popri lúkach, ktoré sa zmenia na rozľahlé sýto fialové polia? Známe slovné spojenie „…málo ako šafranu…“ v tomto prípade rozhodne neplatí. Treba však vedieť kde sa vyskytuje v najhojnejšom počte a kedy býva v plnom rozkvete.

Podtatranská oblasť je práve tou, ktorá bola rastúcim šafranom obdarená najviac. V jej poľskej časti sa nachádza niekoľko polian, ktoré lákajú touto ojedinelou a vzácnou raritou a keďže sú dostupné aj zo značených turistických chodníkov, naskytá sa príležitosť zažiť turistický prechod spojený i s pastvou pre oči.

POPIS TRASY:

Zakopané – Toporowa Cyrhla – Hala Kopieniec – Olczyska Polana Kuźnice – Polana Kalatowki – Sarnia Skała – vodopád Siklawica – Droga pod Reglami – Zakopané

NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechodová trasa je dlhá 16km a prejsť by sme ju mali za 6,5hod + prestávky na vyhliadkach. Prevýšenie na trase je 852m čo túru radí medzi stredne náročné. Trasa vedie väčšinou mierne zasneženým lúčnym terénom. Neskôr po upravených drevených lávkach. Trasu je možné prípadne aj skrátiť.

Foto z minuloročnej prieskumnej túry nájdete TU

Keďže každý rok býva čo sa týka kvitnutia krokusov iný, aktuálnu situáciu na poľanách môžete skontrolovať na web kamerách: https://pogoda.topr.pl/

CENA VÝLETU: 39€

zahŕňa prepravu a sprievod

Pre tých, ktorí nemajú záujem o turistiku je možnosť vysadiť ich ráno v Chocholowských Termách a podvečer ich pri návrate z túry vyzdvihnúť.

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená