Za krokusmi do Zakopaného

Za krokusmi do Zakopaného

K prvým zvestovateľom jari patria nádherné do fialova sfarbené rozkvitnuté krokusy, často nazývané aj šafrany. S prvými teplejšími dňami sa za žiary slnečných lúčov doširoka otvárajú ich lievikovité kvety, ktorým neprekáža ani chlad končiacej zimy, či zvyšky snehu. Týchto poslov jari nájdeme nielen v našich záhradkách ale i na horských lúkach a pastvinách.

Tak prečo si nespríjemniť jarnú turistiku práve prechádzkou popri lúkach, ktoré sa zmenia na rozľahlé sýto fialové polia? Známe slovné spojenie „…málo ako šafranu…“ v tomto prípade rozhodne neplatí. Treba však vedieť kde sa vyskytuje v najhojnejšom počte a kedy býva v plnom rozkvete.

Podtatranská oblasť je práve tou, ktorá bola rastúcim šafranom obdarená najviac. V jej poľskej časti sa nachádza niekoľko polian, ktoré lákajú touto ojedinelou a vzácnou raritou a keďže sú dostupné aj zo značených turistických chodníkov, naskytá sa príležitosť zažiť turistický prechod spojený i s pastvou pre oči.

POPIS TRASY:

Zakopané – Toporowa Cyrhla – Hala Kopieniec – Olczyska Polana Kuźnice – Polana Kalatowki – Dolina Białego – Droga pod Reglami – Zakopané

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá 16km a prejsť by sme ju mali za 6,5hod + prestávky na vyhliadkach. Prevýšenie na trase je 852m čo túru radí medzi stredne náročné. Trasa vedie väčšinou lúčnym terénom.

CENA VÝLETU: 35€

zahŕňa prepravu a sprievod

Pre tých, ktorí nemajú záujem o turistiku je možnosť vysadiť ich ráno v Chocholowských Termách a podvečer ich pri návrate z túry vyzdvihnúť.

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená