Výstup na najvyšší vrch Maďarska – Kékestető

Výstup na najvyšší vrch Maďarska – Kékestető

O pohorí Matra určite z nás každý počul v súvislosti s pomenovaním trojvŕšia na našom štátnom znaku ako Tatra-Fatra-Matra. Všetky tri pohoria boli súčasťou kedysi uhorských hôr a zatiaľ čo Tatra a Fatra ležia na území Slovenska, Matra sa rozprestiera na severnom Maďarsku.

Pohorie dosahuje iba niečo cez 1000 metrov, pre domácich však vzhľadom k maďarským prevažne nížinatým plochám ide o skutočné hory. Matru tvoria z väčšej časti sopečné pohoria pokryté najmä bukovými pásmi lesa.

Dominantou pohoria je samozrejme jeho najvyšší vrch Kékestető s výškou 1014 metrov, ktorý dostal pomenovanie v preklade znamenajúce Modrastá strecha. Vraj je to vďaka krásnej modrej oblohe, ktorou je väčšiu časť roka obklopený. Na jeho vrchol je možné dostať sa niekoľkými trasami, medzi ktorými je aj asfaltová prístupová cesta. Ale v Maďarsku to nie je nič prekvapivé. My však využijeme klasickú turistickú trasu vedúcu pomedzi les, popri malom jazierku, cez skalnaté vyhliadky až po vodopád nachádzajúci sa v maličkej tiesňave na konci celej trasy.

Vrch Kékestető nie je vrchom na aký sme zvyknutí u nás doma. To že ste sa dostali na vrchol najvyššej maďarskej hory Vám dôjde až neskôr. Rozložitá skalnato-trávnatá plocha s reštauráciami, zábavným detským parkom, lyžiarskym vlekom a televíznou ale i vyhliadkovou vežou. Namiesto vrcholového kríža tu nájdete do farieb maďarskej vlajky pomaľovaný kameň s nápisom vrchu a namiesto tlačiaceho sa davu turistov tu stretnete prechádzajúcich sa (ne)turistov. Asfaltová cesta vedúca až na vrchol im dovolí odfotiť sa pri vrcholovom kameni doslova v plátených teniskách.

Nič z toho však neuberá na kráse maďarských hôr, jedinečných a neopozeraných vyhliadok a príjemnej nenáročnej túre, ktorá každým kilometrom mení svoj charakter, je prekvapivá a rozhodne tak nie nudná.

POPIS TRASY:

Parádóhuta – Pisztrángos-tó (jazierko) – Kékestető – Szent Erzsébet szikla (vyhliadka) – Disznó-kő (vyhliadka) – Markazi kapu – Ilona-völgy – Vízesés (tiesňava s vodopádom) – Parádfürdő

NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechodová trasa je dlhá 17km, prejsť by sme ju mali za 6hod + prestávky na vrchole a na vyhliadkach. Prevýšenie na trase je 750m čo je zvládnuteľné aj pre stredne zdatných turistov. Trasa vedie lesom s občasnými vyhliadkami na skalách. Zostupová trasa je bez prudkých zrázov.

CENA VÝLETU: 35€

zahŕňa prepravu a sprievod

(účastníci nemusia byť očkovaní)

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená