Výstup na Piliš, stretnutie so Slovákmi žijúcimi v Maďarsku, sobota 20.5.2023

Výstup na Piliš, stretnutie so Slovákmi žijúcimi v Maďarsku, sobota 20.5.2023

V severnej časti susedného Maďarska sa od Budapešti smerom ku Ostrihomu tiahnu vápencové Pilišské vrchy. Časť z nich tvorí rozsiahle krasové územie a tak niet divu, že sa tu nachádza až 400 rôzne hlbokých jaskýň.

Pilišské vrchy sú však zaujímavé aj svojimi tiesňavami  bohatými na úzke skalné priechody, skalné okná či zurčiace potôčiky. Roklinu Rám Szakadék sme si už prešli viackrát, je teda načase vyskúšať ďalšiu v poradí, ktorou je Déra Szurdók.

Neveľká, sotva jeden kilometer dlhá tiesňava Déra Szurdók vedie popri potoku Déra-patak po drevených lavičkách a lávkach ústiac pod vrchom Piliš. Jeho výška 756m ho pasuje až za 6.najvyšší vrch Maďarska, pričom ten najvyšší má výšku iba 1014m.

V preklade znamená Piliš niečo ako plešina, prípadne alternatíva k nášmu vrchu Plešivec. Jeho názov  nie je vôbec náhodný, pretože na vrchole tohto kopca sa nachádza iba lúčna pláň, či doslova lysina. Toto miesto má však napriek všetkému svoje čaro, pretože tu nájdeme množstvo ruín, svätýň, modiel a kultových miest. Dosiaľ ich nikto neprebádal, sú opradené mýtmi a legendami. Rôzni nadšenci pre históriu tvrdia, že práve tu sídlilo Atillovo mesto.

Každopádne, my sa namiesto histórie presunieme do súčasnosti, kde práve na vrchu Piliša prebieha každým rokom stretnutie Slovákov žijúcich v maličkých maďarských dedinkách, ktorí tam majú takmer 90% zastúpenie. Centrom maďarských Slovákov je dedinka Pilisszentkereszt, známa viac ako Mlynky. A práve obyvatelia tejto obce organizujú spomínané stretnutie, na ktorom prezentujú slovenskú kultúru, hudbu, jedlo a vzájomnú spolupatričnosť. No a keďže sa tejto milej a určite pôsobivej a emotívnej akcie chceme zúčastniť aj my a podporiť tak Slovákov žijúcich v Maďarsku, výlet naplánujeme práve v deň tejto slávnosti.

Foto z minuloročného výletu nájdete: TU

POPIS A NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechodová trasa vedie upravenými turistickými chodníkmi cez tiesňavu a neskôr výstupom cez lúčny terén na vrch Piliša. Trasa je dlhá 12km s čistým časom pochodu 4:30hod a prevýšením 650m. Pri zostupe je možnosť využiť dve trasy – strmšiu popri skalných oknách, príp. jednoduchšiu po cyklotrase. Trasa je určená aj pre turistov s nižšou fyzickou kondíciou.

CENA VÝLETU: 36€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená