Výstup na Strážov

Výstup na Strážov

Strážovské vrchy sú jednou zo štrnástich chránených krajinných oblastí na Slovensku. Okrem samotných Strážovských vrchov pod CHKO patria aj susedné Súľovské vrchy. A to už naznačuje aj ich polohu zasahujúcu do okresov Žilina, Púchov, Bytča, Ilava a Považská Bystrica.

Najvyšším vrchom Strážovských vrchov je Strážov a aj napriek svojej výške 1213 m.n.m je vcelku ľahko prístupný. Je vychýreným a vyhľadávaným turistickým cieľom aj vďaka vyhliadkam na hneď niekoľko pohorí: Biele Karpaty, Javorníky a či Beskydy.

Vrchol Strážova je lúčnatý s dostatkom priestoru na zaslúžený oddych po výstupe ale aj s množstvom skalných plôch odkiaľ môžete pozorovať nádherné prírodné scenérie, či už vôkol vás alebo na dedinky pod vami.

Na Strážov vedie hneď niekoľko turistických trás z rôznych okolitých dedín. Jednou z nich sú aj Čičmany, známe svojou typickou ľudovou architektúrou v podobe ornamentov na bielo maľovaných na fasády pôvodných drevených chalúpok.

Červená značka, ktorou putujú aj turisti – esenpéčkari – sa postupne dvíha od Čičmian smerom na Lúku pod Strážovom a odtiaľ už iba kúsok na samotný vrchol Strážova. Odtiaľ cez Sedlo pod Strážovom budeme klesať popri Medvedej skale s malou odbočkou ku Strážovskému vodopádu. Pohodlne klesajúca cyklotrasa nás zavedie ku jaskyni Babirátka až na koniec našej trasy v dedinke Pružina.

POPIS TRASY:

Čičmany – Pod Strážovom – Lúka pod Strážovom – Strážov – Lúka pod Strážovom – Sedlo pod Strážovom – Medvedia skala – Strážovský vodopád – Chata Červíková – Pod Hrádkom – Nad Vápenkou – jaskyňa Babirátka – Pružina

NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechodová trasa je dlhá 15km a prejsť by sme ju mali spolu s prestávkami na vyhliadkach za 6,5hodiny. Prevýšenie na trase je 636m, čo by mohli zvládnuť aj turisti s menšou, nie však žiadnou fyzickou kondíciou.

CENA VÝLETU: 29€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená