Výstup na Strážov, sobota 8.4.2023

Výstup na Strážov, sobota 8.4.2023

Strážovské vrchy sú jednou zo štrnástich chránených krajinných oblastí na Slovensku. Okrem samotných Strážovských vrchov pod CHKO patria aj susedné Súľovské vrchy. A to už naznačuje aj ich polohu zasahujúcu do okresov Žilina, Púchov, Bytča, Ilava a Považská Bystrica.

Najvyšším vrchom Strážovských vrchov je Strážov a aj napriek svojej výške 1213 m.n.m je vcelku ľahko prístupný. Je vychýreným a vyhľadávaným turistickým cieľom aj vďaka vyhliadkam na hneď niekoľko pohorí: Biele Karpaty, Javorníky a či Beskydy.

Vrchol Strážova je lúčnatý s dostatkom priestoru na zaslúžený oddych po výstupe ale aj s množstvom skalných plôch odkiaľ môžete pozorovať nádherné prírodné scenérie, či už vôkol vás alebo na dedinky pod vami.

Na Strážov vedie hneď niekoľko turistických trás z rôznych okolitých dedín. Jednou z nich sú aj Čičmany, známe svojou typickou ľudovou architektúrou v podobe ornamentov na bielo maľovaných na fasády pôvodných drevených chalúpok.

Červená značka, ktorou putujú aj turisti – esenpéčkari – sa postupne dvíha od Čičmian smerom na Lúku pod Strážovom a odtiaľ už iba kúsok na samotný vrchol Strážova. Odtiaľ cez Sedlo pod Strážovom budeme klesať popri Medvedej skale s malou odbočkou ku Strážovskému vodopádu. Pohodlne klesajúca cyklotrasa nás zavedie ku jaskyni Babirátka až na koniec našej trasy v dedinke Pružina.

POPIS TRASY:

Čičmany – Pod Strážovom – Lúka pod Strážovom – Strážov – Lúka pod Strážovom – Sedlo pod Strážovom – Medvedia skala – Strážovský vodopád – Chata Červíková – Pod Hrádkom – Nad Vápenkou – jaskyňa Babirátka – Pružina

NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechodová trasa je dlhá 15km a prejsť by sme ju mali spolu s prestávkami na vyhliadkach za 6,5hodiny. Prevýšenie na trase je 636m, čo by mohli zvládnuť aj turisti s menšou, nie však žiadnou fyzickou kondíciou.

CENA VÝLETU: 29€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená