Košariská a Mohyla M.R.Štefánika

Košariská a Mohyla M.R.Štefánika

Vydajte sa s nami na potulky nielen prírodou ale tentokrát i históriou. Prírodou na pomedzí Malých a Bielych Karpát a históriou dávnovekou i tou nedávnou.

Naše turistické kroky budú smerovať do rodiska nášho slávneho dejateľa M.R. Štefánika, ktorý bol astronómom, fotografom, letcom, diplomatom i politikom v jednej osobe a ktorý sa spolu s T.G. Masarykom a Edvardom Benešom pričinil o vznik a založenie Česko-Slovenska. Jeho síce krátky život ale o to dynamickejšie prežitý nám opíše on sám. Áno, čítate dobre.

Múzeum M.R.Štefánika v jeho rodných Košariskách totiž ponúka špeciálnu prehliadku, ktorej aktérom bude sprievodca prezentujúci samotného generála Štefánika. A tak už pri vchode do svojho rodného domu nás nevyzdvihne nik iný ako samotný Milan Rastislav Štefánik odetý do modrého saka, na hlave klobúčik ladiaci k obleku a v rukách vychádzková palička.

Akoby nachvíľu ožil, aby nás previedol svojim rodným domom a rozprávaním v prvej osobe priblížil svoje detstvo, mladosť i lásky. Prevedie nás dedinkou až ku hrobu svojich rodičov a na záver určite dovolí fotografickú spomienku na pamiatku na spoločné stretnutie v čase.

Neskôr navštívime aj miesto jeho večného odpočinku – Mohylu M.R.Štefánika, ktorá predstavuje monumentálnu hrobku, akési mauzóleum vypínajúce sa na temene vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohylu postavil známy architekt Dušan Jurkovič aj ako symbol samostatnosti a slobody nášho národa a pamätník významnej historickej udalosti, kedy sa Slováci zaradili medzi slobodné národy sveta.

Poslednou našou zastávkou na ceste históriou bude zrúcanina hradu Branč. Hrad vznikol v 13. storočí a ako to už býva zvykom pri hradoch v tejto oblasti, slúžil na ochranu uhorských hraníc a hlavne obchodných ciest. Zabezpečoval ochranu ciest smerujúcich z Moravy ku karpatským priesmykom. Bohužiaľ, dnes je z hradu už len ruina. Hrad totiž v 17. storočí vyhorel a od 18. storočia bol opustený a postupne začal chátrať.

Každopádne, okolie hradu je pekne upravené a ponúka kruhové výhľady na okolitú, mierne členitú krajinu.

PROGRAM:

09:00 hod návšteva múzea so špeciálnou prehliadkou (vstupné 5€)

10:30 hod turistika na Mohylu M.R.Štefánika – 6,6km/2:30hod/prevýšenie 267m

13:30 hod presun na ďalšiu turistiku smerujúcu na hrad Branč – 5km/2hod/bez prevýšenia

15:30 hod rozhľadňa Hrajky s výhľadom na myjavské kopanice

16:30 hod zastávka v Myjave

CENA VÝLETU: 28€

zahŕňa prepravu, sprievod a cenu špeciálnej prehliadky, nie je zahrnuté samostatné vstupné do múzea

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená