Ľadopády v Jánošíkových dierach

Ľadopády v Jánošíkových dierach

V národnom parku Malá Fatra sa nachádza jedna z najkrajších turistických trás na Slovensku. Ide o Jánošíkové diery, ktoré tvoria sústavu tiesňav a kaňonov v národnej prírodnej rezervácii Rozsutce, s množstvom prekrásnych vodopádov a nezabudnuteľnou scenériou skalných útvarov.

V zime sa vďaka mrazivým nociam a dňom stávajú z vodopádov ľadopády, ktoré vytvárajú unikátne ľadové kráľovstvo. Prejsť sa pomedzi zamrznuté vodopády býva určite neopakovateľným zážitkom, preto sa od roku 2013 zabezpečil bezpečný prístup aspoň do časti Jánošíkových dier, konkrétne úseku Dolných dier.

Každý jeden pohyb po zľadovateľom teréne vyžaduje opatrnosť v podobe chodenia iba po upravených chodníkoch s obutými protišmykovými naťahovacími návlekmi na topánkach. Snehová prikrývka na zamrznutom ľade môže byť naozaj nebezpečnou a rovnako tak padajúce ľadové cencúle. Keď sa však vyzbrojíme dostatočne vhodnou výstrojou, pohodlne a hlavne bezpečne si môžeme vychutnať zimnou rozprávkou dýchajúcu tiesňavu zdobenú zamrznutými kvapľami a ľadopádmi.

POPIS A NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa vedie od hotela Diery po zelenej značke cez Dolné diery, ktoré sú jedinou sprístupnenou zimnou trasou v Jánošíkových dierach. Nové a Horné diery sa dajú absolvovať iba s horským sprievodcom.

Trasa je dlhá cca 4km (tam a späť) a zvládnuť pomalým tempom by sme ju mali za 3 hodiny.

Keďže miesta na trase sú pokryté buď snehom alebo ľadom, pochod si vyžaduje istý a pomalý krok. Bezpodmienečne je nutné mať na nohách naťahovacie protišmykové návleky.

Cestou domov zastávka v Terchovej na rozhľadni Terchovské srdce a na Starhrade, z ktorého je nádherný výhľad na Domašínsky meander.

Foto z minuloročného výletu nájdete TU

CENA VÝLETU: 35€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená