Výstup na Veľký Inovec a Benát

Výstup na Veľký Inovec a Benát

Na našom území máme dve známe pohoria, ktoré vo svojom názve nesú názov Inovec. Jeden je Považský v Trenčianskom kraji a ten druhý Pohronský zasahujúci do Banskobystrického a Nitrianskeho kraja. A aby boli turisti čo najviac domýlení, najvyšším vrchom Považského Inovca je Inovec a najvyšším vrchom Pohronského Inovca je Veľký Inovec.

Pohronský Inovec je ako väčšina pohorí v Slovenskom stredohorí sopečného pôvodu. Najvyšším vrchom je už spomínaný Veľký Inovec, ktorý je naozaj veľmi ľahko dostupným vrchom napriek tomu, že dosahuje 900 metrovú nadmorskú výšku. Okrem iného, vďaka andezitovým bralám bol vrch zaradený medzi prírodné pamiatky.

Pod vrchom sa nachádza turistická chata, ktorá je prevádzkovaná takmer celý rok. Od nej pokračuje známa Rudná magistrála označená červenou turistickou značkou cez romantické Obycké lúky ku ďalšiemu skalnatému vrchu Benát. Vďaka jeho výške 685m nám poskytne výhľady na blízke dedinky Žitavany a Machulince. V prvej z nich bude končiť aj naša zimná prechodová túra týmto pohorím.

POPIS TRASY:

Stará Huta – Veľký Inovec – Obycké lúky – Machulinský Škripec – Benát – Machulinský Škripec – Žitavany

NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechodová trasa je dlhá 16,4km a prejsť by sme ju mali spolu s prestávkami za 6 hodín. Keďže prevýšenie na trase je iba 421m, je určená aj pre menej zdatných turistov.

CENA VÝLETU: 18€

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená