Za najkrajšími slovenskými ľadopádmi

Za najkrajšími slovenskými ľadopádmi

Na našom území sa nachádza neuveriteľných viac ako dvesto vodopádov. Väčšinu z nich vytvorila samotná príroda svojou silou a bez zásahu človeka. Vodný tok sa mení na vodopád ak padá z výšky nad tri metre alebo preteká cez prírodný skalný útvar súvislým alebo kaskádovitým skalným zrázom, ktorý je strmší viac ako 75 stupňov.

Výška slovenských vodopádov väčšinou dosahuje od troch do piatich metrov, ale nájdeme tu i vyššie nad 30 metrov, či najvyšší (Kmeťov vodopád) dosahujúci výšku až 80m. O tom, že vodopády sú naozaj unikátnym prírodným javom svedčí aj to, že päť najvýnimočnejších z nich získalo štatút národnej prírodnej pamiatky: Brankovský vodopád, Kľacký vodopád, Lúčanský vodopád, Starohutniansky vodopád a vodopád Bystré.

Počas mrazivých zimných dní a nocí sa vodopády menia na ľadopády a ich tečúca krása sa razom premení sa krásu ľadovú. Po väčšiu časť roka neustále padajúca voda náhle zamrzne a vytvorí dokonalú prírodnú kulisu hodnú obdivu.

Brankovský vodopád je vysoký 55 metrov, leží v Nízkych Tatrách kde sa považuje za najvyšší vodopád. Je veľmi príťažlivý za každého ročného obdobia, mrazivá zima ho však mení na prekrásny ľadový skvost.  Túra k nemu je pohodlnou prechádzkou trvajúcou cca 45min s minimálnym prevýšením, takže pohľad naň si môžu užiť aj turisti bez väčšej kondície.

Vodopád Bystré alebo aj Bystrô sa nachádza neďaleko Hriňovej v CHKO Poľana. Jeho 23-metrová výška ho pasuje za jeden z najvyšších a zároveň aj najmohutnejších vodopádov na Slovensku. Tak ako aj ku Brankovskému vodopádu tak aj ku tomuto vedie nenáročná trojhodinová prechádzka po náučnom chodníku s prevýšením 300m.

POPIS A NÁROČNOSŤ TRASY:

Túra na Brankovský vodopád tam a späť – 2 hod/4km, prevýšenie 220m

Túra na vodopád Bystré tam a späť – 3hod/6,5km, prevýšenie 317m

Prechádzka ku Jazierskym travertínom

CENA VÝLETU: 28

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade Vášho záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená