Dolinou Obšívanka v Malej Fatre, pripravujeme na rok 2022

Dolinou Obšívanka v Malej Fatre, pripravujeme na rok 2022

Pohorie Malej Fatry tvoria nielen vrcholy a hrebene jej Krivánskej a Lúčanskej časti, ale ukrýva v sebe aj niekoľko prírodných pokladov. Na mysli máme nielen množstvo jaskýň, tiesňav s vodopádmi, ale i doliny plné skalných útvarov.

Dolina Obšívanka, nachádzajúca sa neďaleko Terchovej, napriek tomu že sa nazýva dolinou, turistický chodník v nej dosahuje výšku takmer 1000m.n.m, čo zabezpečuje fascinujúce výhľady na majestátne skaly v blízkom okolí a naopak na vzdialenejšie vrchy stojace na hrebeni Malej Fatry.

Vďaka tomu, že dolina sa nachádza v blízkosti turisticky navštevovanejšej oblasti Jánošíkových dier, davy turistov putujú práve tam a dolina zostáva napriek svojej atraktivite našťastie nepovšimnutá a tak oveľa menej frekventovaná.

Jej náročnosť však netreba podceňovať. Tým, že sa zdoláva takmer 600 výškových metrov občas exponovaným terénom, prechod vyžaduje technickú zdatnosť a zvýšenú opatrnosť. Odmenou pre nás rozhodne budú už sľubované výhľady.

POPIS TRASY:

Terchová – Oravcové – Dolina Obšívanka – Malé Nocľahy – Tiesňavy (Zbojnícky chodník) Terchová – vyhliadka Terchovské srdce

NÁROČNOSŤ TRASY:

Okružná trasa je dlhá cca 6km a zvládnuť by sme ju mali spolu s prestávkami na vyhliadkach za 4 hodiny. Prevýšenie na trase je 560m. Trasa je technicky náročná, prechádza aj cez niekoľko exponovaných miest, ktoré sú istené stúpačkami, reťazami a rebríkmi. Veľmi adrenalínový je prechod cez vysokú skalnú rímsu. Neodporúča sa pre turistov, ktorí majú strach z výšok, príp. závrate. Pre lepšiu predstavu prosím o zhliadnutie videa na konci článku.

Pre menej zdatných turistov je možné využiť pobyt v Terchovej s prechádzkou po Jánošíkovom chodníku, príp. návštevou Jánošíkovho domu, či dreveného Betlehema.

CENA VÝLETU: 28€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená