Výstup na Veľký Choč

Výstup na Veľký Choč

Územie Liptova a Oravy rozdeľujú alebo lepšie povedané spájajú Chočské vrchy. Z východne položeného Liptovského Mikuláša, severozápadného Dolného Kubína, či južného Ružomberka, odtiaľ všade možno vidieť do výšky 1611m vypínajúci sa najvyšší štít – Veľký Choč.

A nie je jediným vrchom, ktorý nesie meno Choč. Najbližší od neho za sedlom Vráca je Malý Choč (1465m), smerom na juh sa vypína Zadný Choč (1288m) a nad sedlom Spuštiak je Predný Choč (1249m).

Veľký Choč bol oddávna významným orientačným bodom na obchodnej ceste spájajúcej Podunajsko s Pobaltím. Svedčí o tom množstvo bohatých archeologických nálezísk v podobe zaniknutých hradísk v jeho okolí.

A že život pod Chočom neustal ani v stredoveku, dokazuje aj existencia hradu Likava na úpätí masívu Veľkého Choča. Jeho úlohou bolo stráženie priechodu cez Váh a obchodnej cesty do Poľska.

Milovníci literatúry si určite spomenú na verše básne Likavský väzeň od Sama Chalúpku:  

„Z Likavy, zo zámku, junák väzeň hľadí. Či Tatra už kopnie? Či sa háj už mladí?“

Hlavný hrdinom nie je nikto iný ako Jánošík, ktorý bol vraj na Likave väznený. Koncom 17. storočia síce hrad Likava slúžil ako väzenie, ale v skutočnosti tam Jánošík nemohol byť väznený, keďže hrad bol zbúraný o 6 rokov skôr ako bol náš hrdina uväznený a následne popravený.

POPIS TRASY:

Likavka – Likavský hrad – Predný Choč – sedlo Spuštiak – Stredná Poľana – Veľký Choč – Radové skaly – Jánošíkov stôl – Valaská Dubová

NÁROČNOSŤ TRASY:

Jedná sa o prechodovú trasu dlhú cca 15km a trvajúcu 8hod aj s prestávkami na vyhliadkach. Vzhľadom k prevýšeniu 1300m sme zvolili nástupnú trasu na vrchol dlhšiu (5hod), aby sa toto prevýšenie rozložilo a nemuseli sme stúpať tak intenzívne počas celej trasy. Túra je určená pre zdatnejších turistov. Je možné ju aj skrátiť tým, že sa neabsolvuje samotný výstup na Veľký Choč.

CENA VÝLETU: 26€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená